Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024

Peter_KNK

 • Peter_KNK
  15. 7. 2024, 09:27

  @eriq Jasné rozumiem a súhlasím. Čo sa týka kategórií safety a nominácií, tak ak sa na to chceš spoliehať, treba si radšej vždy ujasniť, čoho sa tá kategória týka. Nakoľko Pohoda robí v tomto smere viac ako iné festivaly. Z môjho pohľadu Ti odporúčam, vždy pred akýmkoľvek festivalom naštudovať, kde sú únikové cesty, zdravotníci a zaznačiť si infolinku, čo spravíš, ak nastane prúser (terorizmus, počasie, panika, ...) ... Budeš to mať v podvedomí a môže Ti to v živote len pomôcť. Pre tisíce ľudí nemajú organizátori evantov šance pripraviť betónové kryty v dosahu. A aj keď si včas v stane, vždy môže prísť taká smršť, že s ním budeš lietať (dúfam, že nikto také nikdy nezažije).
  Nie je teda Tvoja vina, že si nerátal so smršťou takej sily (podľa mňa si tiež očakával normálnu búrku a dážď). Nikto ani neinformoval, že príde smršť. Búrku v podstate prežiješ v pohode (treba len rešpektovať základné pravidlá). Žiaľ, dokázala sa sformovať do smršte cca do 5 minút. Nerátali s tým ani na SHMU o 20:00 a nerátal som s tým ani ja, nakoľko to vyzeralo na pár zahrmení a dlhší dážď. Pozeral som práve čas, keď som fotil oblohu už pri stane a bolo presne 20:20. To som si stále myslel, že to bude normálna búrka a aj tak nás zasiahne len z časti (asi som príliš veľký optimista ) Za 5 minút mi došlo, že som to podcenil a je to prúser, svojím spôsobom prírodná katastrofa. Tím však na spoločenských udalostiach nevieš zabrániť, treba len čo najviac pripraviť možnosti na ochranu pred nimi. Toto bude teraz témou č. 1 pri organizovaní eventov.
  Viackrát som na Pohode zažil prerušenie programu kvôli búrke a bolo to len pršanie (na to mám výbavu dobrú), podľa mňa prevenciu berú veľmi vážne a rovnako dobre sa postavili k informovaniu o tejto búrke, len netušili ešte, aká smršť z nej nastane. Ako vylepšenie, ak sa bude ešte Pohoda organizovať (v čo dúfam a verím), tak bude fajn pripraviť, ako píšeš, preventívne evakuačné oznamy na obrazovky a v prípade krízových upozornení dať možnosť registrovať sa učastníkom cez SMS ako v minulosti (kto chcel sa zaregistroval a takéto info Ti chodilo aj cez SMS).
  Drž sa a dávaj na seba pozor.

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  14. 7. 2024, 20:45

  @eriq Ahoj Eriq, prepáč, chápem Ťa, že si frustrovaný, ale mám z Tvojho príspevku pocit, že potrebuješ súrne niekoho, kto Ťa bude sprevádzať životom a usmerňovať Ťa, čo môžeš robiť a ako (neber to prosím ako hate).
  Ad1 – si zodpovedný hlavne sám za seba. Organizátori Pohody usmerňovali, že príde naisto búrka asi od 16-tej. Ak si nevieš povoliť PUSH notifikácie, popros toho šikovnejšieho kamaráta. Na druhú stranu možno by bolo fajn aj pre menej šikovných vrátiť sa k SMS notifikáciám. Smarfóny sú síce vymoženosť, avšak napriek predukcii ich výrobcov, že vedia čo potrebuješ, stále sa hodí ich trochu spravovať, nehovoriac o starých modeloch.
  Po viacerých výstrahách, na ktoré si nereagoval, prišla po skončení koncertu Pražského výberu informácia o búrke, ktorej sa nevyhneme. Tá búrka nebola reálne notifikovaná v žiadnych predikciách (mimo shmu a Pohody), ako som písal aj nižšie. Nikto nepredpokladal, že z toho vznikne smršť, akú (myslím si) Trenčín ešte nezažil. Čítal som niekde, že bolo nameraných 24 m/s, podľa mňa sa presiahla 30-ku, ale je to len môj subjektívny pocit. Takže info si mal v dostatočnom predstihu, len si to ignoroval. Rovnako som bol napríklad ja presvedčený, že búrka sa nám aj tak vyhne (na základe predikcií rôznych modelov).
  AD2 – zavádzaš s prídavkom, nakoľko koncert skončil o 20:00 vyhlásením pána Kaščáka o blížiacej sa búrke. Zo skúsenosti s Pohodou, tak prídavky sú buď vopred naplánované, alebo nie sú povolené napriek snahe účinkujúcich. Mal si reálne 20 minút na zabezpečenie samého seba. Keď nestíhaš a ideš lážo plážo, podbehni si. V budúcnosti Ti to môže zachrániť život.
  AD3 – pekné.
  AD4 – vyhlásením pána Kaščáka skončila všetka sranda a nikde som nepočul nič hrať a všetko sa zrušilo. Samozrejme neprešiel som od toho vyhlásenia celý festival, len cca polovičku.
  AD5-6 – Kolotoče boli zastavené o 20:00, plus mínus 2 – 3 minútky. Čo sa Ti teda točilo?
  AD7- neviem komentovať, na Orange som v tom čase nebol.
  AD8 – padol očividne Orange festivalový Site pre napájanie internetom, tak buď rád, že si sa dovolal.
  AD Novarock – po takejto smršti by to vyzeralo zle aj na ňom. Buď rád, že si to tam nezažil a dúfam, že už nikdy také nezažiješ. Bolo to niečo, čo sa nepredpokladalo a sformovalo sa za pár minút (tým myslím do 5 minút). Btw, myslím si, že ak by nepadol SLSP stan, tak festival by pokračoval minimálne na Urpiner a Orange stage, je to ale len môj odhad.
  Tiež si musíš uvedomiť, že ak ideš na Open Air festival, musíš byť sakra ostražitý na to, čo sa okolo Teba deje. Nejde len o počasie, pozri sa ako skončili Love Parade.
  Ja chodím na festivaly s rodinou, dávam si pozor, napriek tomu viem, že všetkému nezabránim. Tak ako keď šoférujem auto. Robím svoje best, ale pár kreatúr na cestách ma vie zapotiť.
  Drž sa.

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  14. 7. 2024, 10:00

  Vynikajúco zvládnutá situácia a neskutočne dobrá organizácia celého tímu Pohoda (vrátane dodávateľov, dobrovoľníkov, brigádnikov), účastníkov a záchranných zložiek, ďakujem!
  Pohoda je festival, kde sa cítim najbezpečnejšie. Vďaka tomu, že práve na tomto festivale mám k dispozícii celý tím záchranárov, zdravotníkov.
  Tento festival je pre rodiny s deťmi úžasne zorganizovaný, s detským programom na celé dni a celou infraštruktúrou pre pohodlie stráveného času.
  Žiaľ, prišla neskutočná a nepredvídateľne silná búrka, ktorú sa podarilo zvládnuť práve vďaka profesionálnemu prístupu organizátorov, ktorý sú na toto pripravený. Opäť musím povedať, že žiaľ, ale nie sú ani oni bohovia, aby mohli 100% garantovať, že sa nikomu nič nestane a takáto smršť nezničí ich úsilie.
  Ale úsilie tímu Pohoda, záchranných zložiek zabezpečili, že bolo o 30 000 ľudí postarané v rámci ľudských možností. Nasadenie počas búrky a hneď po nej je neskutočné.
  S tým, že sa búrky na festivale vyskytnú, rátame všetci, aj my návštevníci. Preto si berieme pončá, čižmy, .... S tým, že príde smršť, nechce nikto ani len počítať, ale vieme, že keď príde, je to prúser, bez ohľadu na to, ako dobre je na to festival pripravený.
  Nešťastia sa žiaľ stále stávajú a je jedno, či je to Pohoda, kresťanská, turistika, cesta vlakom, ...
  To, že sa ľudia schovali aj do SLSP stanu, beriem tiež ako normálne riešenie počas búrky. Ten stan som sám považoval za nezničiteľný. To že príde smršť a dokáže ho takto odrovnať znamená, že je jedno aký stan (uvidíme ešte dodatočne, či nebola nejaká konštrukčná chyba), hurikán má neobmedzenú silu. Vždy môže trocha pridať. Neviem ako sa na to pripraviť pri organizácii festivalov. Strašne som však šťastný, že všetci schovávajúci prežili a dúfam v ich skoré uzdravenie bez trvalých následkov.
  Chodievam často do hôr, víchricu (aj snehovú) a búrky som už zažil na horách odkázaný sám na seba a vtedy sa viac bojím, ako na festivale, kde mám celé tímy na pomoc.
  Na festivale som bol s dieťaťom a pred koncom koncertu Pražského výberu som (ako celý deň pre istotu) pozeral počasie a vyhodnocoval cez Ventusky, Yr, ... nevyzeralo to, že búrka / dážď zasiahne festival, ale že nás obíde. Preto som bral predbežné informácie od Pohody o predpokladanej večernej búrke vlažne. Keď však pán Kaščák a notifka z Pohoda aplikácii oznámili, že sa na nás rúti búrka a festival sa prerušuje, vedel som, že búrka teda napriek všetkému príde.
  Bol zvláštny pocit, keď z minúty na minútu zrazu z veselého festivalu všetky stage utíchli. Máme rodinný stan vstavaný na vietor 60 km/h. Päť minút pred príchodom búrky som bol ešte na wc, obloha nevyzerala nijako strašne, len v pozadí boli mračná. Potom prišiel vietor a dážď a smršť. 15 minút som držal tyče stanu, aby mi ho celý nezlomilo. Našťastie vždy riadne istím všetky lanká. Vyhodnotenie, stan vydržal, zlomilo mi laminátovú tyčku a vytopilo predsieň, takže som obišiel našťastie úplne v pohode.
  Po 15 minútach ešte pršalo, bolo mi jasné, že viaceré stany budú vytopené a pováľané. Po prechádzke cez stanové mestečko mi bolo jasné, že nastala riadna smršť. Po info, že padol aj slsp stan, som išiel s rodinou prespať k rodine (ak by bola aj večerná búrka, nech sa dieťa normálne vyspí). Cestou som zažil neskutočné nasadenie celého tímu Pohody, dodávateľov a záchranných zložiek. Bolo to neskutočné, ako to dokázali zvládnuť a spolupracovať.
  Bojím sa však, že toto riziko nebude chcieť pán Kaščák / tím Pohody ďalej niesť, kto chce aby Festival pokračoval, podporte ho na sociálnych sieťach a kto môže, kúpte si prosím aj vstupenky na ďalší rok, nech vidí celý tím Pohody (vrátane dobrovoľníkov, sponzorov a brigádnikov) našu dôveru a poďakovanie za ich prácu.
  PS: napriek súčasnej situácii musím uznať, že zo SLSP sa stal podľa mňa najlepším sponzorom festivalu pre účastníkov, veľmi si vážim všetko, čo pre nás každoročne na festivale vybudujú a dúfam, že budú pokračovať.
  PS2: až do tejto búrky bol festival super zorganizovaný, s bohatým programom, veľmi som sa tam s rodinou tešil, že sme mohli byť jeho súčasťou.
  ĎAKUJEME ZA VŠETKO.

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  4. 7. 2023, 07:32

  @Vildo klobúk dole, krásne a prehľadne pripravené. Dnes ráno som si síce už stiahol appku, ale máš talent a super sa mi to preklikáva. V jednoduchosti je krása a všetko funguje ako má. Už som si u Teba aj vyklikal program na divadlá a besedy. Ďakujem veľmi pekne, verím, že sa z toho stane každoročná pravidelnosť :)

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  14. 6. 2023, 19:57

  @Doktor_Zivago Medial Banana :D Každý rok som si zvykol robiť CD z výberu účinkujúcich na Pohode a na ktorých sa teším. A aj keď som Medial Banana vnímal, nikdy som si ich pred ich prvým účinkovaním na Pohode neobľúbil. Práve preto, že je to také prvoplánové a komerčne / sileno ladené. Napokon som dal na CD tú ich trapošinu "Mám, mám, mám rad kávu" a v podstate nebanujem (v autách mám stále CD prehrávač a púšťam si rôzne ročníky mojich výberov Pohody). A samotný koncert? Mám rád Reggae, ale bolo to presne to, čo som od nich čakal :D Manželka si ich však na tom koncerte obľúbila, už ani neviem ktorí z tých v tom čase dredatých sa jej páčil. Potom sme ich zažili pár krát na festivale Sitno Blues (RIP Peter Spodniak) a aj na Punkáči deťom a vtedy si získali aj mňa. Možno nie kvôli hudbe, ale kvôli charakteru :) Takže za mňa v súčasnej dobe Medial Banana úctyhodných 7,5 bodov z desiatich (a nielen kvôli manželke) :D

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  12. 6. 2023, 20:02

  @Doktor_Zivago - 1975 som bol pozrieť, čakal som, že možno pochopím tento štýl hudby a naživo mi to dá nejakú radosť. Na YT som dokonca našiel počúvateľnú 1 pesničku od nich, ale bolo to ešte horšie, ako som čakal. V tom roku bol ale aj Liam G., Roots a milé prekvapenie pre mňa - Calypso Rose. Tým sa to vykompenzovalo :D

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  12. 6. 2023, 19:57

  @cookie tak jasné, aj keď reptám, ak napokon prídem, Viagra boys si ujsť nenechám :)

  Zobraziť vlákno
 • Peter_KNK
  11. 6. 2023, 20:49

  Ahojte priatelia,
  v prvom rade sa chcem poďakovať celej agentúre Pohoda, že vôbec ste. Ste pre Slovensko nesmierne dôležití a musíte fungovať naďalej :)
  A teraz pár mojich myšlienok k Pohode: v aktuálnom období prežívame horšie časy, čo pociťujeme my, vy, oni, ... corona, vojna, rozmach fašistov, ... čo v peňaženke pocítil každí z nás, žiaľ aj agentúry venujúcej sa kultúre (viď smutný pohľad na údaje z Finstatu).
  Btw. minulý rok sme boli s manželkou na Pohode prvý krát s dieťaťom (v tom čase 1,5 r.) a je úplne super, ako krásne sa vieme s dieťaťom zabaviť na festivale a aké možnosti tu ako rodiny máme. Ďakujeme že podporujete rodiny! Akurát čo mi chýbalo z festivalovej stránky, že nikde nič nehralo. Pohodu stále vnímam ako prioritne hudobný festival a prechádzať sa po areály s tým, že až o piatej niečo začne hrať, ... O šiestej večer sme už každý deň odchádzali na hotel mimo areálu a teda hudbu sme si na striedačku s manželkou ani nemohli užiť. Pritom za všetky tie roky som kamarátom hovoril, že aj keby na Pohode nič nehralo, je sa kde zabaviť a užiť si voľný čas ... Tá hudba ale fakt chýba (okej, zatancovali (a zaspomínali) sme si aspoň na Bolo nás 11). A keby sme aj neboli s dieťaťom, tak zažiť hudobný festival, kde na jednotlivých stageoch nič nehrá, my príde ako prúser.
  Tento rok som samozrejme pozeral Line up a je jasné, že nežijeme super dobu. S bábom síce tento rok neprídeme (kvôli dopravným obmedzeniam - nemá pre nás zmysel čakať každý deň v kolónach), rozmýšľam prečo prísť aspoň na striedačku s manželkou. Áno, hlavný argument je, že byť chvíľu medzi normálnymi ľuďmi ..., ale to mám akože celý deň len chodiť popíjať a vyjedať gastro, aby večer aspoň niečo zahralo? Áno, verím, že diskusie budú stať za to a divadiel bude podľa programu konečne do sýtosti, ale chýba mi hudba!!!
  Napríklad aj minulý rok, bolo by až také nákladné zavolať Hudbu z marsu? Keď si pozriem počet pozretí z ich pred coronového vystúpenia na Pohode, tak patria medzi kapely, ktoré nikoho neurazia a perfekne zabavia ľudí. A čo má byť vlastne TOP lákadlom na tohtoročný festival? Central cee? Som odchovaný na kapele Trosky, ale toto je nuda na každom koncerte, čo som vzhliadol na YT. Keď si spomeniem aj na (pre mňa prekvapenie) Princess Nokia, aj tá je x krát live lepšia. Gleb – pri ňom som si na Pohode síce uvedomil, čo sa páči deťom / teenagerom, ale potom čo som ho videl vo videu v mixe s Mike Spirtom, tak ani za svet. To už aká lúza dokáže v jednom projekte fungovať s Majkom Spritom. Čo sa týka punku, tak Viagra Boys, bože, publikum bolo na Pohode 10x lepšie, ako zahrali koncert oni a opäť ste ich zavolali? Slaves, tí si zase nezaslúžili komerčné publikum Pohody, ale koncert bol super! Na SK máme kopec punkových kapiel, tak ich nechajte zahrať aspoň v denných hodinách, nech niečo niekde hrá. Rock, hlavne nech sa cez deň niečo niekde hrá. Pohodu mám fakt veľmi rád a keby ste aj ako festival skĺzli do total komercie, nedám na vás dopustiť aj kvôli všetkým vašim aktivitám. LEN MNE OSOBNE CHÝBA STARÝ DOBRÝ KONCEPT, t.j. hudba a spoznávanie dobrej hudby. Na ročníky s Markom Laneganom (RIP), Thurstonom Moorom, PJ Harvey, ALT J, St. Vincent, ... ... ... môžem zatiaľ asi zabudnúť, ale bol by som rád, keby ste riskovali aj v zlých časoch a dobré kapely na SK dotiahli. Publikum vám to verím aj finančne oplatí!
  Námet na kapely: Hudba z marsu by mala byť podľa mňa na každom ročníku (nech niečo niekde hrá a roztancuje a naladí ľudí); z SK Punku určite dať dokopy Punkreas, ŠHT (Šľak ho traf); trochu orientálu- Tribali (2x som ich zažil na festivale a vždy na konci tancovalo celé publikum) - https://www.youtube.com/watch?v=g3H4zJ9ggqM a napríklad toto (Los Bitchos): https://www.youtube.com/watch?v=8M3u0Pfg1Ko atď, ... Verím, že sa dá dotiahnuť veľa umelcov aj s minimálnymi nákladmi a chlapca z Central Cee nechajte spievať doma Your moaning about my schedule, cah mi deya but mi deh suh when you need ... Aj keď chápem, ak sa to synátorovi páči, tak nech to zažije na živo, ale nech takéto voľby neodradia ľudí.
  Toľko moje náreky, držím palce, nech sa vám darí a nech pritiahnete na Pohodu čo najviac ľudí! A nech sú ľudia uvedomelí. Želám celému tímu Pohody veľa zdravia a šťastia a nech ste s týmto rokom čo najviac spokojní!! Takí plačkovia ako ja sa predsa vždy nájdu :D

  Zobraziť vlákno