Univerzita Komenského s diskusným stanom a projektom ECOmenius na Pohode 2025

Univerzita Komenského s diskusným stanom a projektom ECOmenius na Pohode 2025

Pohoda je jedným z najzelenších festivalov v Európe aj vďaka študentom a študentkám z Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci projektu ECOmenius vysvetľujú účastníkom a účastníčkam festivalu, ako lepšie separovať odpad. Edukačný rozmer budú mať aj workshopy vo vynovenom univerzitnom stane a inšpiratívne prednášky, ktoré si tento rok môže pozrieť viac ľudí – presunú sa na priestrannejšiu scénu, do Swiss Re Arény vedľa stanu UK.

08. júl 2025

Prvým prednášajúcim je docent Zbyněk Kubáček, ktorý sa vďaka svojim netradičným prednáškam stál nezamýšľanou hviezdou siete YouTube s miliónmi pozretí. Na Pohode porozpráva o prepojeniach medzi hudbou a matematikou. Profesorka Andrea Madarasová Gecková vedie výskum mapujúci nové výzvy Generácie Z. Na letisko príde s návodom, čo je potrebné urobiť, aby bol virtuálny priestor bezpečnejším prostredím pre dospievajúcich. Dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas prezradí, na čo myslí farmakológ na hudobnom festivale. Katarína Rentková z Fakulty managementu UK vás vezme na objavnú cestu netradičnými formami investovania.

Okrem prednášok na pódiu budú v stánku UK k dispozícii aj workshopy, kde bude čakať nevšedný exotický hmyz, hravé formy učenia fyziky, zapájanie virtuálnej reality do psychológie, pozorovanie Slnka, či rady, ako študovať na Slovensku a zároveň v zahraničí. Ak budete 11. a 12. júla 2025 na letisku Trenčín, radi sa s vami stretneme v stánku Univerzity Komenského.

PREDNÁŠKY (Swiss Re Aréna)

PIATOK

15.15 – 15.45
Katarína Rentková – Netradičné investovanie, alebo keď investovanie je aj zábavou


Investovanie nemusí byť len o akciách, fondoch či kryptomenách. Katarína Rentková z Fakulty managementu UK vás vezme na objavnú cestu netradičnými formami investovania – od zberateľských predmetov až po poklady, ktoré možno ležia zabudnuté v detskej izbe alebo na povale u starých rodičov. Zistíme, ako sa z bábiky, plagátu z koncertu či vinylovej platne môže stať cenný investičný kúsok. Investovanie môže byť skrátka aj hravé, osobné a plné príbehov. Prednáška je určená pre všetkých, ktorým je svet financií trochu vzdialený, no zároveň ich láka spoznať, že aj zábava a nostalgiou nabité predmety môžu mať veľkú hodnotu.

15.45 – 16.15
Zbyněk Kubáček – Ladíme so zlomkami


Od matematiky spravidla očakávame čo najpresnejšie riešenie daných problémov. Niekedy sa však ukáže, že úplne presné riešenie vlastne vôbec nevyhovuje (čo nie je chyba matematiky, ale zadania). To je aj prípad stupníc a ladenia – tam sa ukáže, že treba hľadať primerane nepresné riešenie. Použitý matematický aparát nebude nijako ohurujúci, vystačíme si so zlomkami a odmocňovaním.

SOBOTA
15.15 – 15.45
Andrea Madarasová Gecková – Zraniteľnosť mladých ľudí v priestore online


V akej miere sa vyskytuje problematické využívanie internetu u dospievajúcich a ako ho rozoznáme? Aké rôzne podoby môže mať problematické využívanie internetu a ktoré skupiny dospievajúcich sú ohrozené? Čo si o benefitoch a rizikách myslia dospievajúci a kedy sa cítia zraniteľní v priestore online? Čo je potrebné urobiť preto, aby digitálne technológie a virtuálny svet boli bezpečným nástrojom a prostredím pre dospievajúcich? Na tieto témy sa pozrieme s profesorkou Andreou Madarasovou Geckovou, ktorá vedie výskum mapujúci nové výzvy dospievania Generácie Z.

15.45 – 16.15
Ján Klimas – Na čo myslí farmakológ na hudobnom festivale?


Hudobný festival je v prvom rade o nádherných zážitkoch a ich zdieľaní s blízkymi. V eufórii však občas zájdu niektorí ľudia o čosi ďalej. Farmakológ sa tak na hudobnom festivale nevie ubrániť aj úvahám o pôsobení „biologicky aktívnych látok“ a ich interakciách s čímkoľvek ďalším, čo pôsobí v našom tele. Aj úplne bežné lieky na alergie či antikoncepcia v kombinácii alkoholom, kofeínom a podobne v nás môžu namiešať kokteil s neželanými účinkami. Ako si teda môžeme užiť festival a neprísť o tie najkrajšie zážitky? Na čo si dať pozor, či ako aspoň redukovať potenciálne škody? Aj o tom porozpráva dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas.

WORKSHOPY (v piatok a v sobotu od 11.00 do 18.00)
Stanislav Griguš – Didaktika fyziky/ ZAŽITOKHRY


Aj hrou sa dá učiť. Vďaka zážitku a pozitívnym emóciám sú poznatky získané prostredníctvom hry trvalejšie a vzájomne prepojené. Môžete si zahrať rôzne hlavolamy, prejsť po samonosnom moste Leonarda da Vinciho, ktorý konštrukciu navrhol bez jediného klinca, a možno budete prekvapení, aké tajomstvá skrýva teplota hlboko pod bodom mrazu. Ak s fyzikou len začínate, môžete si zmerať sily v súboji na labilnej točni. Držte sa!

Dagmar Szitás – Na hrane reality
Namiesto plnohodnotnej meditácie v lese aspoň rýchla úľava cez virtuálnu realitu? Aj takéto riešenia ponúka moderná veda a vy si ich môžete vyskúšať pomocou technológie VR v sprievode Dagmar Szitás z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Adrián Purkart – Pekná háveď alebo kúzlo biodiverzity?
Nahliadnite do sveta biodiverzity a pozrite si nezvyčajné živočíchy z rôznych kútov Zeme. Sú naozaj skutočné? Alebo sú to sofistikované stroje? Nemusíte sa báť. Skúste ich najprv opatrne pozorovať, s pomocou Adriána Purkarta z Prírodovedeckej fakulty UK sa ich dokonca môžete aj dotknúť. Pochopíte, prečo vyzerajú tak, ako vyzerajú. Ak o nich budete vedieť viac, objavíte niekoľko ďalších dôvodov na ochranu životného prostredia.

Pozorovanie Slnka
Polárna žiara, slnečné búrky, vesmírne počasie... To všetko sú prejavy dejov, ktoré sa odohrávajú na povrchu Slnka. Ako vyzerá povrch našej materskej hviezdy, čo všetko sa na Slnku deje a je aké aktívne Slnko? Na to všetko sa pozrieme slnečným ďalekohľadom spolu s astrofyzikom Romanom Nagyom.

Jozef Tancer – UK sa internacionalizuje
V sobotu od 11.00 do 12.00 a od 14.00 do 16.00


Chcete ísť študovať do zahraničia a neprerušiť kontakty so Slovenskom? Chcete získať diplom zo zahraničnej aj slovenskej univerzity zároveň? Chcete sa zoznámiť so zahraničnými študujúcimi na Slovensku? Tieto a ďalšie otázky o internacionalizácii na Univerzite Komenského v Bratislave Vám zodpovie prorektor pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer.