Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Pohoda Visual Art Contest

Visual Stage 2023

Kurátorka: Ilona Németh
Spolupráca a produkcia: Daniel Dida, Michal Kaščák

Pohoda Visual Stage
je virtuálna platforma vizuálneho umenia. Jeho identita a obsah sa sformujú postupne, podobne ako celosvetový kontext, v ktorom žijeme. Vojna na Ukrajine a podpora ukrajinskej kultúry sa na tohtoročnom festivale objaví v rôznych formách umeleckého prejavu a diskusií. V dôsledku vojny, bezpečnostných, politických a ekonomických problémov, ktorým v súčasnosti čelíme, a ktorým sa musíme neodkladne venovať, odkladáme riešenie najakútnejšej výzvy ľudstva - či ešte máme šancu prežiť na spoločnej planéte. Nemáme však na výber, všetky tieto otázky musíme riešiť naraz.

Preto sme na podujatie pozvali umelcov, ktorí dlhodobo upozorňujú na pálčivé environmentálne otázky a na ekologickú krízu, a ktorí nás konfrontujú so zraniteľnosťou nášho ekosystému. Prezentujeme umelcov, ktorí sa programovo venujú týmto témam.

Okrem Rudolfa SikoruOta HudecaTamary Kametani to bude aj András Cséfalvay, ktorý pre Pohodu vytvoril nové dielo, ktoré kladie otázku „Sme poslednou generáciou?“.

Tvorba, videnie sveta a zmýšľanie Šimona Chovana, víťaza tohoročnej tradičnej súťaže Visual Art Contest, sa objaví na rôznych miestach areálu Pohody. Bude „parazitovať“ na človekom vytvorených konštrukciách ako zástupca entít, s ktorými zdieľame spoločný domov.

Špeciálnu cenu súťaže Art Contest získalo dielo umeleckého zoskupenia študentov s názvom Bahno 974.  Návštevníci Pohody sa môžu stretnúť s bizarným živočíchom - mutantom CASTORIN-om, ktorý sa snaží adaptovať sa na podmienky post-environmentu atropocénu. Dielo vzniklo v spolupráci s VŠVÚ.

Minulý rok sa na Slovensku stala ďalšia tragédia, ktorá otriasla spoločnosťou. Nechceme, a ani sa nemôžeme nevenovať otázke práv LGBTIQ+ ľudí, a celkovo problematike práv a rovnosti menšín v spoločnosti. Od vraždy nevinných mladých ľudí Visual Stage v spolupráci s Nadáciou Nová Cvernovka, VŠVÚ a Inštitútom Mateja Bela spoluorganizuje cyklus diskusií s názvom Tepláreň nahlas po celom Slovensku, prostredníctvom ktorých sa snažíme zvýšiť citlivosť spoločnosti voči problematike menšín so špeciálnym zameraním na LGBTIQ komunitu. K tejto téme sme na podujatie pozvali Kristiána Németha s výstavou Modlitba za lepšiu budúcnosť, ktorá vznikla v spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. V rámci výstavy návštevníci uvidia facsimile kresby Ladislava Mednyánskeho a čaká ich aj prekvapenie.

Pozrite sa, čo vás tento rok v rámci Visual stage čaká na Pohode 2023:

András Cséfalvay: Last generation
Tamara Kametani: The End in Three Parts, Part One

Peter Kašpar: Sonic Coding
Rudolf Sikora: Nie politika, ale múdrosť ochráni našu civilizáciu!
Oto Hudec: Vlajka modrej planéty
Kristián Németh: Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť
Stano Masár: Zjavujúca sa pamäť / Pozdrav môjmu zajtrajšiemu ja
BAHNO 974: CASTORIN
Šimon Chovan: Dear Thearlings