Diskusie v Café Kušnierik na Pohode 2025

Diskusie v Café Kušnierik na Pohode 2025

Na obľúbenom stagi pomenovanom po dlhoročnom spolupracovníkovi a kamarátovi Pohody, Jurajovi Kušnierikovi, sa uskutočnia diskusie o budúcnosti hudby, kultúry, ale aj Ukrajiny. Celý program nižšie.

07. júl 2025

PIATOK

10:15 – 11:15
Trenčín 2026: Zvedavosť, starostlivosť a neposlušnosť 
Hostia:
Stanislav Krajči (riaditeľ Kreatívneho inštitútu Trenčín), Ilona Németh (umelkyňa a kurátorka), Fero Király a Eva Vozárová (združenie OOO) 
Úvodné slovo: Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda a Marco Scotini, zakladateľ Archívu neposlušnosti 

Príďte na diskusiu o tom, ako môže umenie vstupovať do verejného priestoru, podporovať aktívne občianstvo a otvárať témy solidarity a starostlivosti. O umeleckom programe Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 budú diskutovať: riaditeľ Kreatívneho inštitútu Trenčín, Stanislav Krajči, umelkyňa a kurátorka Ilona Németh a dvojica Fero Király a Eva Vozárová zo združenia OOO. Dielo Archív neposlušnosti, ktoré je súčasťou Visual Stage, priblíži jeho zakladateľ Marco Scotini a diskusiu otvorí Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda. 

11:30 – 12:30 
SOZA: Hudba budúcnosti – bude autorstvo ešte niekoho zaujímať?
Moderátor:
Richard Jajcay
Hostia: Nina Kohout (hudobníčka, skladateľka), Tamara Kramar (hudobníčka, skladateľka), Dalibor Kocián „Stroon“ (hudobník, skladateľ), Marián Jankovič (licenčný špecialista SOZA, externý pedagóg VŠVU)

V ére technologickej tvorby a umelej inteligencie prechádza hudba zásadnou zmenou. S pribúdajúcimi generatívnymi nástrojmi zameranými na tvorbu hudby sa začína meniť aj samotný pojem „autorstva“. Budú autori a autorky budúcnosti tvorcami, programátormi, alebo len dirigentami dát? Je dielo vytvorené AI originálne, alebo ide o moderný plagiát? A komu vlastne patrí? 

12:45 – 13:45 
Otvorená kultúra: hľadanie možných budúcností
Hostia:
Bohunka Koklesová, Adam Dragun, Alžbeta Lukáčová
Moderuje: Verona Němcová z platformy Otvorená Kultúra

Diskusia sa bude niesť v troch tematických blokoch – súčasnosť, blízka budúcnosť a strategická vízia. Spolu s pozvanými hostkami a hosťom sa pozrieme na to:
- čo znamená zotrvávať v pozícii disentu
- ako prežiť najbližšie dva roky do volieb 2027
- a ako sa pripraviť na to, čo príde po nich

SOBOTA 
10:15 – 11:15 
Tepláreň naživo: Sme rodina, nie omyl
Diskutujú:
Agnes Lovecká, vinárka a hudobníčka; Laco Hudec Šubrt, umelec; Pavel Šubrt, manažér 
Moderuje: Roman Samotný

Hoci tvoria milujúce rodiny a starajú sa o seba s láskou a oddanosťou, často sú terčom posmechu, znevažovania či nenávistných útokov. LGBTI+ ľudia vytvárajú aj na Slovensku rodiny a vychovávajú deti. A bolo to tak aj v minulosti. Dnes však už dúhové rodiny otvorene rozprávajú svoje príbehy, aby ukázali aj širokej verejnosti, že nie sú žiadnou hrozbou, ale naopak si zaslúžia rovnakú úctu a uznanie ako tie "tradičné" rodiny.

11:30 – 12:30 
From Pohoda through Eurosonic to Glastonbury and back 
Hostia:
Ruud Lighthouse Berends, Katja Thalerová 
Moderuje: Barbora Bodnarová 

Festivalová debata o tom, aké to je vystupovať na festivale. Pohľad do zákulisia toho, čo pre kariéru hudobníka alebo hudobníčky znamenajú vystúpenia na domácich, medzinárodných či showcasových festivaloch. S Ruudom Berendsom, ktorý pracoval pre jednu z najúspešnejších neanglosaských nezávislých bookingových agentúr, bol na čele hnutia, ktoré umožnilo rozvoj európskej klubovej scény a ktorý stál pri zrode profesionálneho hudobného networkingu v 80. rokoch a rozbehol najväčšiu hudobnú konferenciu v Európe – ESNS a Katjou Thálerovou, jednou z najúspešnejších slovenských hudobných manažériek, ktorá stojí za festivalom Sharpe a Lala Slovak Music Exportom a ktorá dostala "svoju" kapelu Tolstoys cez Pohodu a ESNS až na Glastonbury.

12:45 – 13:45 
Ukraine as inspiration
Hostia: Iryna Lobanok (Ukrajinský inštitút), Daria Kolomiec (podcast Diary of War, MusiCures), Natalia Buzovetska (Palác kultúry v Boroďanke), Maryana Mokrynska (Music Saves Ukraine)
Moderuje: Oliver Rehák

Kultúra je neoddeliteľnou súčasťou ukrajinskej identity a histórie. Skvelým príkladom je Palác kultúry v Boroďanke, ktorý bol jednou z prvých budov zrekonštruovaných po okupácii na jar 2022. Napriek vojne, na Ukrajine vznikajú nové diela a projekty. Ako sa situácia zmenila po viac ako troch rokoch hrdinského boja a ako sa odráža v umení? Ktoré zásadné aktivity a vplyvní umelci by mali byť známi vo svete a čo by sme mali robiť my, tu na Slovensku, ako susedná krajina?

15:15 – 16:15
Politika a obscenita
Hostia:
Fedor Gál, Mirek Vodrážka, Miro Švolík, Mirek Zelinski, Helena Zaoralová, Vlasta Urbanová

Fedor Gál a spoluautori Miro Švolík, Miroslav Zelinský, Vlasta Urbanová a Mirek Vodrážka uvedú svoj najnovší literárny a výtvarný príspevok na tému obscénnosti  v politike, knihu "Kvetiny slasti – O politike a obscénnosti" a predstavia svoje odlišnéprístupy k téme v diskusii.