Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Júlia Kozáková
Piatok 20:15 | NAY tanečný dom

Júlia Kozáková SK

Júlia Kozáková je aktuálnou držiteľkou ceny Radio_Head Awards v žánrovej kategórii World music za album Manuša. Na albume interpretuje tradičné rómske piesne v sprievode výnimočných rómskych hudobníkov.

Manuša znamená v rómskom jazyku ľudia. Ľudia, predkovia Rómov, nám zanechali piesne na vytvorenie tohto albumu. Napísané životom a potvrdené mnohými generáciami. Ľudia sme aj my všetci bez ohľadu na pôvod, či farbu pleti. Žijeme spolu na jednej zemi a máme mnoho inakostí a zvláštností, ktorými sa môžeme vzájomne obohacovať. A tak sa stalo aj mne, človeku bez rómskych koreňov, že ma na mojej ceste obohacujú rómske tradičné piesne,“ hovorí o svojom debute Júlia.

Keďže Júlia výnimočne prepája majoritu s minoritou nielen cez hudbu, symbolicky ju ohlasujeme ako účinkujúcu na Pohode 2023 práve dnes – na Medzinárodný deň Rómov.

Júliu môžete poznať aj z hudobných projektov SOLE, Velvet Case alebo O Gadže Bašaven. Niekoľkorokov pôsobila aj v rómskom zbore Idy Kelarovej, vďaka ktorému si vytvorila silný vzťah práve k rómskej kultúre. Práve so spomínaným zborom ste ju mohli v minulosti vidieť aj na Pohode.

VSTUPENKY NA POHODU 2023