Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Mourn

Mourn

Zakladateľky kapely Mourn (Jazz a Carla) a festival Bažant Pohoda oslávia v tomto roku 19-te narodeniny. Štvoricu dopĺňa len 15 ročná Leia a jediný mužský zástupca bubeník Antonio. Katalánska omladina sa podľa vlastných slov inšpiruje pesničkárkami PJ Harvey, Patti Smith, Sleater-Kinney a gitarovou hudbou 90-tych rokov.

03. marec 2015

Ako býva zvykom u nastupujúcej generácie Z, svoje prvé skladby zavesili na YouTube ešte v surovej akustickej podobe. Debutové LP nahrali naživo v štúdiu za 2 dni. Napriek tomu (alebo práve preto) ide o veľmi autentické indie s priamočiarosťou piesní Ramones a melodikou Pixies. Z nahrávania pochádzajú aj videá k piesňam "Otitis” a "Your Brain Is Made of Candy".

Ich ďalšiu nahrávku "Silver Gold" ocenil Pitchfork a magazín Papermag ich spolu s Young Fathers zaradil medzi 10 počinov, na ktoré by ste mali upriamiť pozornosť v roku 2015. Za pravdu mu dáva aj Michal Kaščák, ktorý kapelu videl a počul v januári na Eurosonicu. Piesne Mourne sú dôkazom, že nedostatok skúseností môže byť niekedy aj výhodou. Do Trenčína rozhodne neprídu iba znížiť vekový priemer. Prinesú aj mladícky náboj a bezprostrednosť, ktoré sa pragmatickým pohľadom na svet vekom často strácajú.