Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Večer pre všímavých: Hańba!

Večer pre všímavých: Hańba!

Koncert poľskej folk-punkovej Kapely Hańba! patril medzi najlepšie vystúpenia v Nay Tanečnom dome na Pohode 2016. Denník N zaradil Hańbu! medzi čierne kone Pohody, v Pohodenníku na nich upozornil Samo Marec a energia ich vystúpenia oslovila aj novinárov denníka SME. Zaujali aj známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala sériu videí o poľských kapelách. Budúci rok chystajú druhý album, vystúpia na SWSW a už zajtra otvoria svojim punk-folkom o 21:00 koncertnú časť Večera pre všímavých v KC Dunaj.

16. november 2016

Punk nevznikol v britských kluboch počas hlučných sedemdesiatych rokov, ale na robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku. To aspoň tvrdí fikcia, na ktorej je postavená tvorba pouličných poľských rebelov vystupujúcich pod názvom Hańba!. Kapelu založili muzikanti so skúsenosťami vo folkových, klezmerových, punkových, indie-rockových, metalových či dokonca elektronických zoskupeniach. Originálne defilé žánrov dopĺňa nevšedné nástrojové obsadenie. Svoj folk-punk produkujú títo štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Ich texty vychádzajú z tvorby poľských medzivojnových básnikov. Minulý rok sa predstavili na jednom z najväčších poľských festivaloch OFF. Tu zaujali aj známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala svoju sériu videí o poľských kapelách. 

Hańba! vo svojich piesňach ospevuje umelecký rozkvet druhej poľskej republiky a zároveň je hlasnou trúbou jej neduhov: nebývalá miera korupcie, autoritárske tendencie na úkor demokratických hodnôt, rozširujúce sa sociálne nerovnosti... A vlastne, spieva Hańba! o problémoch historických alebo súčasných? Niektoré veci si zjavne treba neustále pripomínať. Ideálne v tak nadupanej forme, v akej svoje umenie prezentujú títo Krakovčania.