Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Savages

Savages

Už ich debut sa dostal v rebríčku predajnosti do TOP20 v Británii a do finálneho shortlistu ocenenia album roka Mercury Prize.

18. apríl 2016

Podľa Guardianu nám umožňujú vidieť ako vyzerali začiatky Public Image Ltd či Joy Division a v recenziách nechýbajú ani prirovnania k PJ Harvey či Nickovi Caveovi. Post-punkové Savages vydali koncom januára ďalší vysokohodnotený album Adore Life. Veríme, že aj vďaka ich vystúpeniu budú návštevníci Pohody 2016 skutočne "zbožňovať život".

Francúzska herečka Camille Berthomier začala umeleckú kariéru speváčky pod pseudonymom Jehnny Beth spoločne s Nicolasom Congém v rámci dua John & Jehn. V roku 2011 založila s gitaristkou Gemmou Thomson kapelu Savages. Zostavu doplnili basgitaristka Ayse Hassan a bubeníčka Fay Milton. Pozitívne (no opatrné) recenzie na ich hudbu prišli ešte pred vydaním debutu. The Observer o nich napísal, že ide o najväčšie priblíženie k umeniu, aké doposiaľ post-punk ponúkol. Po vydaní Silence Yourself už nikto s kvetnatými ódami nešetril. Ako píše SilverMan: „Dievčatá sa akurát chystali nahrať album na konci 70-tych rokov, no počas výletu do Antarktídy spadli do diery a boli zamrazené až do roku 2012. Po rozmrazení sa oboznámili s hudobnými novinkami a nahrali úchvatný album. Bez debaty jeden z troch najlepších aké priniesol rok 2013.“ Priemer hodnotení redaktorov dosiahol na Metacritic skvelých 82 bodov (zo sto).

Nadupaný debut má nemenej úspešného pokračovateľa. 22. januára nahrali album Adore Life. Ani pri ňom nešetria redaktori v recenziách expresívnymi superlatívmi – ako napríklad Brandon Stosuy z Pitchforku: "Check out the sweaty live clip for the excellent anthem "The Answer," which finds the audience losing their shit and their shirts." Kapele je vraj vyčítané, že je občas príliš vážna. Podľa Stosuya je to ich intenzitou, s akou hľadia aj na lásku ako na mocný živel. Ako dodáva: „Ani od labutí nikto neočakáva, že sa budú smiať“. Elegantný, no miestami špinavý, naliehavý a pritom veľmi priamy post-punk zahrajú Savages aj na dvadsiatej Pohode.