Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
NAY-tanečnejší program

NAY-tanečnejší program

Viac ako polovicu života Pohody je jej súčasťou aj NAY tanečný dom. Tento interaktívny hudobno-tanečný koncept každoročne hostí popredné osobnosti domácej i zahraničnej tanečnej scény. Jeho ambíciou je sprostredkovať a zatraktívniť tradičné i netradičné tanečné umenie širokej verejnosti. V rámci workshopov sa rok čo rok objavia kúsky, ktoré vznikajú exkluzívne pre tento festival. Pozrite sa, čo pre vás Fero Morong pripravil pri príležitosti festivalových narodenín.

06. júl 2016

11h - Na dobré ráno (Piatok 11:00)

V hlavnej úlohe sa predstavia tri hudobné fenomény – fujara, Terchovská muzika a gajdy – ktoré zastupujú Slovensko v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.  Pri jedinečnej hudbe nebude chýbať ani spev (terchovské piesne) a tanec (gajdošská frišká z Vajnor). O ich  živú prezentáciu sa postarajú: Bobáňovci z Terchovej, Ľ. Cehelský, J.Dufek a mladé hudobné zoskupenie FOLK& BASS Orchestra.

Projekt Folk&Bass Orchestra kombinuje živé hranie na ľudových nástrojoch a elektronických mašinkách s predpripravenými loopmi. Na ľudové nástroje hrá vyhľadávaný interpret a výrobca gájd Juraj Dufek. Syntetizátor, looper a sampler obsluhuje klávesák Mišo Veslo (Vetroplach), groovy a beaty tvorí Robo Sedílek.. Výsledkom je čosi, čo títo páni pomenovali "folk'n'bass". V súčasnosti pribrali do koncertnej zostavy basgitaristu Miloša Bulíka a bubeníka Ľuba "Eža" Ambrozaia.

Clip dance – Prodigy: Jaro Bekr, Laco Cmorej, Fero Morong  (Sobota 17:00)

Jeden lepší, ako druhý alebo páni, čo dobre vedia, čo je dobré. Aj tak by sme mohli zhrnúť hlavný zámer tohtoročného workshopu v duchu clip dance - Prodigy. Dobrá voľba, ako sa správne naladiť na večerný koncert.Petra Polnišová a Laco

Cmorej – Flitre v rytme ´96 (Sobota 11:00)

Po roku sú späť. Dvojica, ktorá vyčarí prudko kreatívne variáce plné vtipu a osobnostného šarmu v štýle roku, ktorý bol zrodom festivalu. 

Hraj noha a Hrá banda (Piatok 17:00)

Viac tu: www.pohodafestival.sk/sk/novinky/hraj-noha-a-hra-banda

 

Klezmerové tance Preßburger Klezmer Band (piatok 13:00)

Preßburger Klezmer Band je prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru. To všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Muzička a Bartošovci – „Čo je z krvi, to sa mrví“ (sobota 15:00)

Muzička je partia chalanov z bratislavského Hradného kopca, ktorí svoju záľubu zobrali celkom vážne. Ich temperamentnú a herne vycíbrenú formu vokálno–inštrumentálneho  prejavu, ocenilo už aj BBC, ktorá ju vo svojom rebríčku TOP 40 World music charts niekoľko krát umiestnila na popredných priečkach (aj v TOP 5).  Na Pohode 2016 vás dostane do varu spoločne s legendárnym rómskym hudobným zoskupením Bartošovci z Čierneho Balogu a šéfom tanečného domu Ferom Morongom.

„Čapaš sem, čapaš tam...“ (Sobota 13:00)

Bratia Vajdovci z Vás spravia tých správnych „parobkov“ ani nebudete vedieť ako.

Pre zachovanie rodovej harmónie (rozumej, aby si každý rovnako prišiel na svoje) je pre všetky žienky bez rozdielu veku pripravená Monika Jaššová, ktorá ich so sebe vlastným nadšením zasvätí do tajov ženského variantu rafinovaného rómskeho tanca s prvkami orientu – Mahala.

Pandúri sú partia mladých ľudí, ktorí milujú hudbu a osobitne folklór. Vo svojich piesňach reprodukujú  a reštaurujú vymierajúce muzikantské štýly z rôznych lokalít Slovenska, ale aj Maďarska, Ukrajiny či Rumunska. Súčasné obsadenie kapely pozostáva z piatich členov: 1. husle  Michal Noga, 2. husle Michal Pagáč, cimbal Štefan Pavelka, viola Juraj Líška, kontrabas Michal Zelinka.

„Parov Stelar – to je značka, swingovačka bude hračka!“ (piatok, 15:00)

Roztočia to s vami aj Peter Kubriczki a Stela Koščiková. Počas výučby vám zahrá Parov Stelar síce len z playbacku, no večer naživo, ako by ste našli.