Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Mongolská jurta na trenčianskom letisku

Mongolská jurta na trenčianskom letisku

Zónu medzi Family parkom a Optimistanom Nadácie Orange obohatí originálny priestor – kruhová mongolská jurta. Do tejto lokality zapadne aj dramaturgicky. Na pomedzí diskusno-divadelného Optimistanu a rodinnej zóny prinesie Jurta tanečný a divadelný workshop pre deti a tri reprízy tanečného predstavenia Peace v podaní zoskupenia Trio Olga. Záujemci o netradičné hudobné nástroje si tu budú môcť počas dvojhodinového workshopu vyskúšať WoodPack.

28. jún 2017

Predstavenie fyzického divadla PEACE  je jedinečné svojou formou aj spracovaním hlavnej témy. Tou je smrť vzťahu a sila jeho vzkriesenia. Predstavenie sa odohráva v unikátnej mongolskej jurte, ktorá bola vyhotovená špeciálne na mieru a umocňuje intímnu atmosféru deja.

WoodPack je rytmicko-melodický hudobný nástroj vyrobený z vysoko rezonančného kvalitného dreva. Vďaka vibrácii dreva vzniká jedinečný príjemný drevený tón, ktorý sa podobá zvuku marimby či xylofónu. Ide síce o rytmický nástroj, no je naň mozné hrať tiež jednoduché harmónie. Na WoodPack sa hrá paličkami či rukami. Autorom nástroja je jazzový hudobník Boris Čellár, ktorý tento nástroj vyvíja a vylepšuje posledné dva roky. WoodPack je z čisto prírodných materiálov (drevo a prírodný olej) a pre svoje upokojujúce účinky  je tiež veľmi obľúbený pri muzikoterapii.

Lektori, ktorí povedu workshop:

  • Boris Čellár - hudobník, autor nástroja WoodPack
  • Michal Fedor - bubeník, pedagóg

Jurta nakoniec odhalí svoj pôvod premietaním filmu o Mongolsku, ktorý bude doplnený o tematickú debatu. Tradičné stavby sú vo svojom prirodzenom prostredí skúšané teplotnými výkyvmi napríklad na púšti Gobi a na Pohode tak Jurta určite vytvorí príjemný priestor do akéhokoľvek počasia.

Kompletný program Jurty:

ŠTVRTOK 6.7.

  • 18:30-19:30 Trio Olga: Peace (M. Haasová, P. Cseri)

PIATOK 7.7.

  • Divadelný workshop pre deti: 9:00-10:00 (lektorka M. Haasová)
  • Workshop WoodPack: 11:00-13:00 (B. Čellár, M. Fedor)
  • Trio Olga: Peace: 14:00-15:00 (M. Haasová, P. Cseri)

SOBOTA 8.7.

  • Tanečný workshop pre deti: 9:00-10:00 (lektor P. Cseri)
  • Trio Olga: Peace: 11:00-12:00 (M. Haasová, P. Cseri)
  • Premietanie filmu o Mongolsku + beseda: 15:00-16:30 (sprievodný komentár: M. Haasová)