Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
James Blake - víťaz Mercury Prize na Pohode 2016

James Blake - víťaz Mercury Prize na Pohode 2016

Už jeho prvé skladby získali uznanie renomovaných DJov z BBC. Prvé tri EP zaradil Pitchfork medzi top 50 albumov 2010 a pieseň „I only know (What I know now)“ zaradil na 8. miesto top 100 skladieb roka.

19. apríl 2016

Jeho eponymný debut bol nominovaný na Mercury Prize, pričom po vydaní druhého albumu toto prestížne ocenenie získal. Medzi jeho úspechmi nechýbajú ani nominácie na Grammy a Brit Awards. Tento rok vydá tretí album The Colour in Anything a zavíta aj na letisko v Trenčíne.

27-ročný Londýnčan James Blake nahral prvé skladby v spálni. To platí aj o prvej vydanej skladbe „Air & Lack Thereof“, ktorú zverejnil v júli 2009. Chvíľu na to ho pozval do svojej show na BBC Gilles Peterson. Jeho cover od speváčky Feist „Limit to your love“ zaradil Zane Lowe do výberu „Hottest Record in the World“. Obrovský úspech priniesol Jamesovi Blakeovi už eponymný debut. Okrem nominácie na Mercury Prize bol nominovaný aj na BBC Sound of 2011, v ktorom skončil celkovo druhý (vyhrala Jassie J a za ním sa umiestnili The Vaccines, Jamie Woon a Clare Meguire). Deväť bodov z desiatich od náročných recenzentov Pitchforku hovorí za všetko. V roku 2011 začal spolupracovať s Justinom Vernonom (Bon Iver). Nahrali spolu pieseň „Fall creek boys choir“. Na konci toho istého roka nahral ďalšie skladby, ktoré naznačili ďalšie smerovanie bližšie k R&B. To potvrdila začiatkom roka 2012 spolupráca s Kanyem Westom.

Stúpajúcu tendenciu kvality i popularity potvrdil druhým albumom s názvom Overgrown. Spolupracovali na ňom aj Brian Eno, Wu-Tang Clan či rapper RZA. Na albume sa nachádza aj jeho azda najznámejšia skladba „Retrogarade“. Magazín Variance označil Overgrown za album roka a Blake za neho získal aj prestížnu Mercury Prize. V júli minulého roka zverejnil, že na ďalšom albume Radio Silence budú hosťovať Kenye West a Justin Veron. Minulý štvrtok (14. apríla) oznámil, že svoj tretí štúdiový album dokončil. Hudba Jamesa Blakea je označovaná ako R&B, experimentálna elektronika či soul. Príbuznosť konkrétnemu žánru závisí od pesničky, no v celej jeho tvorbe je možné cítiť prítomnosť esenciálnych prvkov všetkých spomenutých žánrov: nápaditý rytmus a basové linky, experimenty so zvukmi a ich skresleniami, melódie a spev, ktoré majú dušu. Na 20-tom ročníku Pohody si vďaka Jamesovi Blakeovi prídu na svoje aj milovníci originálneho prístupu. Tí ostatní sa milovníkmi experimentov po jeho koncerte s veľkou pravdepodobnosťou stanú, ak samozrejme prídu a dajú mu šancu.