Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Ghostigital

Ghostigital

Vraví sa, že Island má viac dobrých kapiel ako obyvateľov. Preto sa môže ľahko stať, že na festivale, tisíce kilometrov od domova, vystúpia otec a syn ako lídri v dvoch rôznych kapelách. Ďalším prírastkom do nášho line-upu je skupina Ghostigital, ktorej frontman je otcom speváka kapely Fufanu - Kaktusa.

26. marec 2015

Ghostigital založil Einar Örn, ktorý spieval spolu s Björk v legendárnych kapelách Sugarcubes a KUKL. Neskôr založil kapelu Grindverk, ktorú charakterizoval ako tanečnú hudbu pre ľudí, ktorí nevedia tancovať. Spolupracoval tiež s Damonom Albarnom na soundtracku k filmu 101 Reykjavík, ako aj na piesni od Gorilaz „Stom The Dams". V roku 2003 vydal Einar Örn sólový album Ghostigital, pričom názov debutu ostal aj názvom projektu. Album produkoval islandský producent žijúci v New Yorku - Curver. Ten sa stal postupne plnohodnotným členom kapely. Ghostigital hrajú takzvaný „eletronic beat music". To v sebe zahŕňa dub, hip-hop, noise a samozrejme Einarove svojrázne názory na svet. Túto experimentálnu avantgardu predkladajú poslucháčom ako liek na nudu a apatiu. Einar sa hudbou a vystúpeniami snaží vo svojich poslucháčoch prebudiť excentrické chúťky a pohnútky. Ako spieva v skladbe Numb: "som v procese myslenia na nič" a jeho publikum príde rozhodne na iné myšlienky.

Ak by mal niekto pocit, že tvorba Ghostigitalu je zvláštna, až čudácka, tak rozhodne nie je sám. Stránka weirdestbandintheworld.com ich zaradila do svojho bizarného zoznamu. No netreba si ho mýliť so zoznamom zlých kapiel. Jeho zostavovatelia zvláštnosti spomínaných kapiel oceňujú, rovnako ako my. Preto neprekvapí, že sú v ňom aj niektoré ďalšie mená z nášho tohtoročného line-upu :)