Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Divadlo na Pohode 2017

Divadlo na Pohode 2017

Divadlo na Pohode 2017 nastolí vážne témy, ktoré odľahčí energická tanečná oslava života, či zábava v podaní klaunskej úderky. Okrem programu na osvedčených divadelných pódiách v EUrópa stage a Optimistane nadácie Orange budú aj dve pop-up performance v areáli Pohody. Čaká na vás príbeh o vzrastajúcej nevraživosti v spoločnosti Solo lamentoso, dokumentárne divadlo SND – Natálka s diskusiou, inscenácia Experiment, autorská inscenácia Wellness Divadla Stoka, tanečné divadlo Nočná ilúzia a trpko-komediálna monodráma Samko Tále.

28. jún 2017

Sláva Daubnerová – Solo lamentoso
Banálny príbeh o vzrastajúcej averzii medzi ľuďmi, ktorý vzbudzuje pocit, že aj takto sa rodí extrémizmus. Solo lamentoso vychádza z reálneho príbehu, ktorý sa pred časom objavil v médiách. Autentickosť a dokumentárnosť prepája konceptuálna experimentátorka Sláva Daubnerová s fikciou, aby nám kládla zásadné otázky o hraniciach ľudskosti a fungovania človeka – outsidera v našej spoločnosti.

Autor, réžia, účinkuje: Sláva Daubnerová
Scéna a kostýmy: Sláva Daubnerová
Choreografia: Renata Ptačin
Hudba a zvukový dizajn: Matej Gyárfáš
Svetelný dizajn: Slavomír Šmálik
Svetlá: Ján Ptačin
Zvuk: Boris Adamčík
Preklad: Margit Garajszki, Zsuzsanna Gulyás
Hlasy do predstavenia nahovorili: Sláva Daubnerová, Petra Vajdová, Ján Gallovič
Produkcia: Zuzana Sehnalová
Videoteaser: https://vimeo.com/219384399.


foto: Jakub Gulyás:

Anton Lachký – Nočná ilúzia
Nočná ilúzia je oslavou tanca, mladosti, energie a zmyslu pre jednoduchosť a žart. Šesť tanečníkov vytvára šesť postáv v surreálnom svete izolovanej osady, ktorej sú jedinými obyvateľmi. Sú spokojní, lebo život na vidieku je pre nich balzam na dušu. Udržujú si svoje rituály a nič viac im k šťastiu nechýba. Dúfajú, že sa nikdy nebudú musieť nikam sťahovať.

Choreografia: Anton Lachký (BE/SK)
Tancujú: Barbora Janáková, Simona Tonková, Kei Mimakiová, Veronika Čimborová, Jakub Jeňo, Andrej Štepita
Kostýmy: Dorota Volfová
Svetelný dizajn: Róbert Polák
Produkcia: Občianske združenie Byť v pohybe / B in Motion

Stoka – Wellness
Známe divadlo vybočilo zo známych koľají. Od slova k obrazu, prekvapivo a ako vždy, na rovinu. Slovo v tejto inscenácii odchádza do úzadia a často celkom mizne. Alebo je málo zrozumiteľné, pretože pochádza z inej jazykovej "proveniencie". Po scéne sa premávajú herci v nepochopiteľných akciách, nezmysel strieda nezmysel. Hľadanie duchovnosti sa prejavuje nečakanou agresivitou. Plátenná strecha nedrží, preteká. Do tvorby Divadla Stoka sa prvýkrát votrelo politikum

Scenár vznikol metódou kolektívnej tvorby
Účinkujú: Otto Culka Michaela Halcinová Martin Kollár Lenka Libjaková Braňo Mosný Tomáš Pokorný Peter Tilajčík
Výtvarné riešenie: Markéta Plachá
Réžia: Blaho Uhlár
Organizačná spolupráca: Ľudmila Kružliaková

foto Stoka © Lukáš Veselý

 

SND – Natálka + diskusia
Natálka bola živé a temperamentné dvojročné dievčatko. Až do momentu, keď sa štyria mladíci rozhodli, že do domu, v ktorom býva rómska rodina, hodia Molotovov kokteil. Následky ničivého požiaru poznačili celú rodinu. Nielen fyzicky, ale najmä psychicky. Dokumentárne divadlo podľa skutočnej udalosti, ktorá sa stala v Českej republike v roku 2009. Divadelné predstavenie doplní tematická diskusia.

obsadenie: Judit Bárdos, Marek Koleno, Richard Autner
réžia: Matúš Bachynec 
dramaturgia: Miriam Kičiňová 
scéna a kostýmy: Ján Husár

Pavol Seriš – Samko Tále

Komediálna monodráma o tom, čo všetko nenávidíme. „Za mňa sa nik nemusí hanbiť, lebo ja veľmi viem, že čo a ako a čo. Lebo ja mám veľmi inteligenciu. Lebo ja nie som žiadny debil, lebo mňa si ľudia vážia.” Samko Tále je prostý človek. Samko odhaľuje naše potlačované obavy a predsudky voči všetkému „inému“, ktoré v nás stále driemu. Aké sú hlboké? Naozaj sa snažíme porozumieť svetu, alebo pohodlne skĺzneme do všeobjímajúcej nenávisti?

Inscenácia je dramatizáciou slávnej slovenskej novely spisovateľky Daniely Kapitáňovej “Kniha o cintoríne”.
Autor: Daniela Kapitáňová
Dramatizácia: Monika Pulišová, Pavol Seriš
Scéna a kostýmy: Daša Krištofovičová
Produkcia: Irena Velichová
Dramaturgia: Anna Smrčková
Réžia: Monika Pulišová
Hrá: Pavol Seriš

Experiment
Dvaja vedci, spolu s divákmi, sledujú svoj experiment. Objektom ich pozorovania sú štyria mladí jedinci, dvaja muži a dve ženy, ktorí celý svoj život prežili v absolútnej izolácii od vonkajšieho sveta. Ich mysle ešte nie sú zanesené skúsenosťou a ich konanie je vo svojej podstate pudové.

Hlavným cieľom experimentu je zistiť, čo sa stane, keď sa tieto bytosti po prvýkrát stretnú. 
Inscenácia spája fragmenty textu a neverbálny divadelný jazyk. Vznikla ako autorský projekt tvorivého tímu, ktorý bol voľne inšpirovaný pôvodným textom hry Spor od Pierra de Marivauxa. 
Tvorivý tím: Úprava: Oliver Méres, Jana Smokoňová
Réžia: Jana Smokoňová
Scéna: Ema Teren
Kostýmy: Gabriela Timoranszká
Pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková, Jaroslav Viňarský
Hudba: Jojo Blue
Hrajú: Barbora Andrešičová, Tomáš Pokorný, Juliána Oľhová, Pavol Šimun, Barbora Drozdová, Tomáš Stopa


 

 

Klaunská úderka

Prúd pohybov a spŕška slov. Pohotovo a inteligentne, stand-upovo a komicky sa angažuje naša Klaunská úderka. Pavol Seriš a Filip Teller sa zjavia nečakane a zabavia náhodných divákov.