Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Diskusie v Európa Stage a EÚ info zóna

Diskusie v Európa Stage a EÚ info zóna

Európa Stage opäť hostí debaty Café Európa k aktuálnym európskym témam. Diskutovať sa bude o populizme v Európe, o nenávisti na internete a vzťahu mladých ľudí k Európskej únii. V susednej EÚ info zóne Vás čakajú vedomostné kvízy, zábavné súťaže a interaktívne hry o Európe. Takisto sa tu dozviete všetko o programe Erasmus+, ktorý tento rok oslavuje svoje 30. narodeniny.   

01. júl 2017

PIATOK 11.00 — 12.00
Café Európa: Čo môžem robiť proti nenávisti na internete?
Čo robiť s nenávisťou na internete a ako sa voči nej brániť? Tzv. hejteri si nielen našli, ale aj intenzívne využívajú nové a kreatívne cesty šírenia svojich nenávistných, ale častokrát i nepravdivých či zavádzajúcich správ. Čo môžem urobiť proti nenávisti na internete? Na túto otázku sa v piatok 7. júla od 11:00 do 12:00 pokúsia odpovedať Matia/B-complex, Irena Bihariová zo združenia Ľudia proti rasizmu a bloger Jakub Goda. Moderovať bude Daniel Milo z Globsec Policy Institute.

PIATOK 13.00 — 14.00
Café Európa: Sú populisti v Európe na ústupe?
Problematiku populizmu v Európe, jeho rôznorodé prejavy, ako i vplyv populistov na myslenie a politické správanie širokej verejnosti otvoria v piatok o 13:00 hostia druhej diskusie s názvom Sú populisti v Európe na ústupe? s moderátorom Petrom Bárdym, šéfredaktorom portálu aktuality.sk. Diskutovať prídu Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky, Michal Vašečka, politológ z Masarykovej univerzity v Brne a Katarína Mathernová z Generálneho riaditeľstva EK pre európsku susedskú politiku.

PIATOK 13.00 — 14.00
Café Európa: Erasmus, Európa a ja...
V sobotu bude EUrópa stage patriť téme mladých v zahraničí, konkrétne programu Erasmus+, ktorý tento rok oslavuje svoje už 30. narodeniny. Od roku 1987 umožnil študovať, stážovať i venovať sa dobrovoľníctvu v zahraničí už 9 miliónom ľudí. Erasmus je jedinečnou príležitosťou vyskúšať si život v cudzej krajine, spoznať jej kultúru, jazyk, zvyky, ako aj spoznať množstvo nových ľudí z rôznych kútov sveta. Na tému Erasmus, Európa a ja... prídu s moderátorom Martinom Staňom z Rádia_FM diskutovať architekt a hudobník Matúš Vallo, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, riaditeľ Kultúrneho centra Stanica Žilina- Záriečie Marek Adamov a herečka Eva Sakálová. Podelia sa s vami o  to, ako im zmenil Erasmus život a ako vidia budúcnosť Európy.