Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Darkstar

Darkstar

Zakladajúci členovia zostavy Darkstar, Aiden Whalley a James Young, sa spojili v Londýne v roku 2007. Na pôde undergroundovej elektronickej hudby a rodiaceho sa dupstepu sa svojim avantgardným, futuristickým prístupom okamžite vyčlenili zo zástupu producentov.

17. marec 2015

Prvý výraznejší úspech sa dostavil v roku 2009 so singlom „Aidy's Girl Is A Computer”. The Guardian a Pitchfork zaradili skladbu medzi najlepšie single roka 2009. O rok neskôr sa ku kapele pripojil spevák James Buttery. Spolu vydali debutový album „North“, ktorým si získali všeobecné uznanie a výborné recenzie od kritikov. Darkstar sa po tomto úspechu presťahovali z londýnskeho ruchu na vidiek západného Yorkshire-u. Tu začali pracovať na ďalších skladbách už ako trio. Spolupracovali na ňom aj s producentom Richardom Formbym v jeho old-schoolovom zaprášenom štúdiu plnom páskových rekordérov a analógových syntetizátorov. Výsledkom bol album s výstižným názvom „News From Nowhere“, ktorý je podľa kritikov dôkazom toho, že emócie majú svoje miesto aj v elektronike.

Silným zážitkom sú taktiež živé koncerty Darkstar. Kým Aiden a James sa skláňajú nad syntetizátormi, laptopmi a množstvom efektových krabičiek, James Buttery spieva do dvoch mikrofónov prepojených pedalboardom s efektami a looperom, čím do temnej atmosféry vnáša chorálové harmónie. Ale toto už vlastne nie je hodnota kapely Darkstar prenosná písaným slovom. Treba si pre ňu prísť osobne do Trenčína.