9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Yves Tumor na Pohode 2020

Yves Tumor na Pohode 2020

Na Pohode 2020 vystúpi aj americký producent experimentálnej elektronickej hudby Yves Tumor. Jeho najnovší album Safe in the Hands of Love získal od Pitchforku hodnotenie 9,1 z 10 a magazín zaradil aj medzi 10 najlepších albumov roka 2018. Album sa dostal aj do desiatky naj albumov roka podľa magazínov Dazed, The A.V. Club či xlr8r. Ako napísal posledný menovaný: „Yves Tumor nastavil v rámci experimentálnej hudby extrémne vysoko, je zložité zaradiť ho žánrovo, keďže spája shoegaze, trip-hop, noise, alt-rock i pop a je tiež ťažké čo i len pomyslieť na nezabudnuteľnejší a originálnejší album v tomto roku.“

28. november 2019

Yves Tumor (vlastným menom Sean Bowie) sa narodil v Tenessee, kde muzikantsky začínal hrou na bicie, basu, gitaru a klávesy. Ako dvadsaťročný sa presťahoval do v Kalifornie, kde najprv tvoril pod pseudonymom Teams (AllMusic opísal jeho tvorbu ako post-chillwave). V roku 2012 zoznámil s Mykkim Blancom, s ktorým touroval dva a pol roka po Európe a v Ázii. Obaja sú tiež výraznými postavami americkej Queer scény. Bowie začal ako Yves Tumor tvoriť v roku 2015, keď vyšiel aj jeho debut When Man Fails You. V tom čase už pôsobil v Lipsku kde dokončil aj ďalší album Serpent Music s výbornými hodnoteniami. Pitchfork ocenil najmä prácu so znepokojujúcimi perkusnými slučkami a nahrávkami z terénu, ktorými vytvoril nálady, akoby ste boli stratení v podivnom urbánnom prostredí. Podľa Tiny Mix Tapes ide o náladovú hudbu, ktorá je prešpikovaná krásou i zraneniami. Presvedčivé, komplexné dielo, ktoré sa rozširuje smerom von a pozýva poslucháča, aby sa podelilo o svoje triumfy a sklamania.

V roku 2017 vydal album kompilácií Experiencing the Deposit of Faith, ktorý označil Pitchfork za ešte atmosferickejšiu nahrávku, než jej predchodca. V tom čase sa stal súčasťou Warp Rcords, pod ktorým vydal o rok neskôr svoj prelomový album Safe in the Hands of Love. Pitchfork dal albumu na ich pomery extrémne vysoké hodnotenie 9,1 z 10. Podľa autora recenzie Jaysona Greenea albumom o niekoľko rádov prekonal čokoľvek, čo vydal doposiaľ s tým, že skok je tak odvážny, až je to dezorientujúce. Podľa Guardianu je osviežujúce počuť niekoho oslobodeného od pravidiel žánru. 9/10 mu dali aj portály Tiny Mix Tapes a PopMatters podľa ktorého na albume perfektne balansuje medzi experimentálnym jadrom jeho tvorby a mainstreamovými tendenciami. Tumor isn’t concerned with being „experimental;” he’s simply concerned with being. Tiny Mix Tapes to vysvetľuje tým, že Tumor sa nezaujíma o status „byť experimentálny“, no zaujíma sa o bytie samotné.

V septembri vydal nový singel "Applaud" s Hirakishom a Napolianom, ktorý produkovali down | play (Yves Tumor a Napolian). Yves Tumor v ňom posúva hranice progresívnou víziou populárnej hudby a prináša intímne chvíle rozložené medzi napätím súčasnej reality a éterickými únikmi.