Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Extáza a agónia v jednom – slowthai vydal zatiaľ svoj najlepší album UGLY

Extáza a agónia v jednom – slowthai vydal zatiaľ svoj najlepší album UGLY

Aj keď to nebýva zvykom, aby na Pohode vystúpil ten istý interpret, a už vôbec nie dva roky po sebe, u slowthaia sme urobili výnimku. Už pri dohadovaní jeho ďalšieho vystúpenia na trenčianskom letisku totiž sľuboval, že príde s novým albumom, ktorý bude výnimočný. Novinkou mal byť mix žánrov a živá kapela. Svoj tretí album s názvom UGLY vydal len minulý týždeň a sľubované novinky na ňom mu naozaj vyšli. Svedčia o tom recenzie magazínov NME, DIY a novín The Guardian, ktoré mu dali desať bodov z desiatich.

07. marec 2023

slowthai prichádza po dvoch predchádzajúcich albumoch na doske UGLY s nekompromisným štýlom. Nielen čo sa týka textov, ale najmä hudby. Žánrovo sa naň najlepšie hodí „nálepka“ alt-rock, keďže rap na novom albume je ešte viac doplnený punkovým zvukom, no nájdete na ňom aj drsnú elektroniku, rock, indie a rave (a všade prítomné gitary). Zatiaľ čo na predchádzajúcom albume mu hosťovali rapperi Skepta, či A$AP Rocky, na 'UGLY' okrem rapperky Shygirl, ktorá tento rok vystúpi na Pohode tiež, spolupracuje aj so skvelou írskou post-punkovou kapelou Fontaines D.C.

The Guardian: Rapper z anglického Northamptonu, ktorý spája rap, alt-rock a drsnú elektroniku, vytvoril na svojom treťom albume svoj vlastný zvuk

Práve ona sa zaslúžila o zvuk prvej skladby albumu Yum, ktorá je jedným z najintenzívnejších úvodov, ktoré budete podľa novín The Guardian tento rok počuť. Začína sa chvejúcim sa elektronickým „záchvatom paniky“ – spev textov o terapii sa strieda s ťažkým dýchaním, zavýjaním, pulzujúcimi (PVA podobnými) beatmi a shoegazeyovými gitarami.

V melodickej “Feel Good“ hosťuje zase Shygirl, tentoraz ale nie v pozícii rapperky, ale netradične vokalistky. Pieseň má síce iba dve minúty, no jej rytmus a energia vás na koncerte privedie do varu, a verte, že aj za tak krátky čas skákania neostane na vás kúsok suchého oblečenia. “Feel Good“ je presne ten song, ktorý sa stane hymnou každého festivalu, kde odznie.

Vo viacerých piesňach môžete nájsť inšpiráciu či odkaz na legendárne kapely. “Sooner“ sa začína sviežim rytmom podobným piesni Last Nite od The Strokes, skreslená gitary a vokály v “Happy“ a kričiaci spev v závere “Falling“ zase pripomínajú Pixies.

Magazín DIY: Najnovší slowthaiov album je dielom umelca, ktorý je zjavne viac ako kedykoľvek predtým nadšený z toho, čo sám dokáže, keď otvoril svoje vlastné dvere dokorán

Kritici okrem hudby na novom albume oceňujú aj slowthaiové texty. Absentuje (macho) chvastúnstvo a na rozdiel od jeho britských rapových rovesníkov je nahradené vtipným sebapodceňovaním. V textoch sa venuje aj životu na okraji spoločnosti a krízam duševného zdravia. V súčasnosti u viacerých interpretov časté témy úzkosti a sebaúcty sú však u slowthaia ešte silnejšie a ide viac do hĺbky rôznych stavov psychiky. V piesňach “Fuck It Puppet“ a už spomínanej “Happy“ sa totiž objavuje téma počutia hlasov.

Rádio_FM: Hoci to pri rapperoch často nezvykneme hovoriť, práve hudobná zložka albumu UGLY je tým najzaujímavejšou

Podľa kritikov je album UGLY zatiaľ najlepším, najrozmanitejším a najvzrušujúcejším dielom, ktoré slowthai doteraz vydal. Ako píše magazín DIY, UGLY je krásna „vec“, ktorú musíte nielen počuť, ale vidieť. A sme veľmi radi, že túto možnosť budeme mať už onedlho na Pohode 2023. My sa už vystúpenia slowthaia spolu so živou kapelou, tentoraz priamo na hlavnom pódiu, nevieme dočkať.

Lístky na Pohodu 2023, ubytovanie, parking aj merch si môžete kúpiť na tomto linku.

Vypočujte si celý album UGLY: