Vitajte v sekcii COVID 19 – najčastejšie otázky. Nájdete tu odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa vplyvu situácie súvisiacej so šírením koronavírusu na festival Pohoda. Odpovede na ďalšie otázky týkajúce sa festivalu nájdete v sekcii Info. Ak nenájdete odpoveď na vaše otázky ani tam, prosím pošlite nám mail na info@pohodafestival.sk, alebo nám pošlite správu na našej Facebookovej stránke

Bude Pohoda 2020?

S istotou to povedať nevieme. Vláda pozastavila možnosť organizovať kultúrne podujatia na neurčito, zatiaľ nevieme, či tento zákaz bude platiť počas leta. Prípravy preto pokračujú tak, ako po iné roky, zároveň ale pracujeme aj na mimoriadnych riešeniach. Sme v aktívnom kontakte so zástupcami kapiel, s dodávateľmi, partnermi a našim externým tímom. O situácii komunikujeme s kolegami zo Slovenska i zo zahraničia a odborníkmi na health & safety záležitosti. Prišlo k zrušeniu Glastonbury, k presunu olympiády, pripravujeme sa aj na túto možnosť. Môžeme všetkých ubezpečiť, že pristúpime k riešeniam zodpovedne a férovo.

Chcem si kúpiť lístky na Pohodu, ale vzhľadom na aktuálnu situáciu zatiaľ váham. Ako to vidíte?

Kúpou lístka na Pohodu neriskujete. V prípade presunutia festivalu na rok 2021 zostanú všetky vydané lístky v platnosti, zároveň ponúkneme ako jednu z možností aj vrátenie plnej sumy za vstupenku.

Zrušili už svoju účasť niektorí z oznámených umelcov?

Nie.

Máte nejaký plán B v prípade, že sa situácia s koronavírusom nezlepší?

Áno. Základnou možnosťou je presunutie ročníka na rok 2021. Aj v takom prípade ale bude pripravená možnosť vrátenia peňazí za lístok na rok 2020.

Myslíte si, že je zodpovedné robiť v tejto situácii festival?

Považujeme za zodpovedné správať sa férovo k návštevníkom, ale aj k umelcom, partnerom a dodávateľom. Preto prípravy pokračujú, zároveň otvorene komunikujeme aj možnosť, že sa festival nebude môcť uskutočniť v tomto roku.

Ako ovplyvňuje rozhodnutie Glastonbury zrušiť tento rok festival Pohoda?

Zatiaľ nijako, dôvody na zrušenie festivalu so štvrťmiliónovou kapacitou boli tie, že už teraz sa musí začať jeho výstavba a to nie je možné. Glastonobury má oveľa vyššiu záťaž aj na hygienické zázemie + má výrazne vyššiu kapacitu. Psychologicky to ale je dôležité rozhodnutie, rovnako ako presun olympiády na rok 2021.

Je festival poistený voči zrušeniu?

Nie, takéto poistenie v miere, ktorá by mala reálny zmysel na Slovensku poisťovne neposkytujú. Rokovali sme každý rok so zahraničnými poisťovňami, ale nedokázali sme nikdy vyrokovať podmienky, ktoré by znamenali reálne plnenie v prípade zrušenia a zároveň by sme si poistenie mohli dovoliť. 

Je možné, že sa Pohoda presunie na neskorší termín v roku 2020 ako v prípade niektorých iných festivalov ako Coachella či Metronome?

Nie. Sme letný festival s kempom, to je napríklad rozdiel medzi nami a Metronome. Každoročne máme na Pohode okolo 150 kapiel a nedá sa nájsť iný termín, ktorý by rozhodujúcej časti umelcov v tomto roku vyhovoval.

Bude sa vracať vstupné, ak sa Pohoda neuskutoční?

Bude to jedna z možností.

Mám zakúpený 5-miestny stan, chatku Trenčín, Tent Inn, Parking. Ako sa bude prosím postupovať ak sa situácia nezlepší a Pohoda sa neuskutoční? Bude možné refundovať si peniaze za všetky typy vstupeniek?

Áno. Bude to jedna z možností. 

Aké predpokladáte straty?

Oveľa dôležitejšie ako ekonomické straty sú straty kultúrne. Je nám veľmi ľúto, že sa ľudia nemôžu stretávať, že nemôžu zdieľať radosť z hudby, radosť z umenia. Oveľa horšie ako festivaly sú na tom kluby, dodávatelia, zvukári, technici, brigádnici v baroch, celé zázemie hudobnej scény. Práve na ľudí zo zákulisia by sa mala zamerať teraz naša pozornosť. Čo sa týka nás, tak straty budú rádovo vo výške niekoľko stotisíc eur. Ide o náklady spojené s prípravou tohto ročníka a so zálohovými platbami, ktoré boli vyplatené a nevieme povedať, či sa k nim v prípade presunutia ročníka na rok 2021 dostaneme. Ekonomické straty budeme riešiť neskôr až keď k nim reálne príde. Náš pohľad na ekonomické riešenia nájdete tu: www.pohodafestival.sk/sk/novinky/nenechajme-ich-padnut-pise-michal-kascak

Mám záujem pracovať na festivale Pohoda ako brigádnik, či pomáhať ako dobrovoľník. Kedy bude možné registrovať sa?

Registráciu plánujeme spustiť po 15. apríli. Predpokladáme, že vtedy by sme mali vedieť naisto povedať, či festival v roku 2020 bude možné uskutočniť.

Mám zakúpenú vstupenku pre dieťa (KIDS), respektíve pre tínedžera (JUNIOR). Chcem si lístok nechať na 2021, avšak moje dieťa / junior bude mať na budúci rok počas Pohody 15, resp, 18 rokov. Ako mám postupovať? 

V prípade presunutia festivalu na rok 2021 budeme akceptovať všetky lístky typu KIDS a JUNIOR presunuté z roku 2020 aj v prípade, že dieťa / junior  padnú vekovo do vyššej kategórie. Toto bude platiť pre všetky lístky KIDS / JUNIOR zakúpené do dňa rozhodnutia o presune ročníka na rok 2021.

Môžem si v čase platných reštrikcií proti šíreniu COVID-19 objednať z e-shopu Pohody merch?

Áno. Naše doručovateľské služby fungujú. Upozorňujeme, že pri doručovaní na Slovensku nie je možné platiť na dobierku a kvôli zvýšeným hygienickým opatreniam sa nerealizujú podpisy na displej doručovateľa pri preberaní zásielky. Rovnako je nutné zachovávať hygienické nariadenia (rúško, rukavice) pri preberaní zásielky. Situácia s doručovaním do zahraničia sa neustále mení, pred vytvorením objednávky do zahraničia prosím overte situáciu cez e-mailovú adresu shop@pohodafestival.sk 

Vyhral som lístok v Pohoda súťaži. Vymeníte mi ho automaticky za lístok na Pohodu 2021, v prípade, že sa festival neuskutoční v roku 2020?

V prípade presunu Pohody na rok 2021 ostanú všetky vydané voľné lístky v platnosti. 

Kedy sa definitívne dozvieme, či festival bude?

Presný termín povedať nevieme. Vláda pozastavila možnosť organizovať kultúrne podujatia na neurčito, zatiaľ nevieme, či tento zákaz bude platiť počas leta. Za hraničný termín z pohľadu organizácie považujeme pätnásty apríl.

Bude v prípade presunu na rok 2021 na Pohode rovnaký program?

Budeme sa snažiť potvrdiť čo najviac z programu z tohto roka, ale nemôžeme zaručiť identický program. Umelci majú svoje viacročné plány, do bookingu vstupujú sólové hrania, vydávania albumov a podobne. Program v roku 2021 bude ovplyvňovať viacero faktorov. Máme dobré vzťahy s agentami, máme za sebou dlhoročnú históriu a urobíme všetko pre to, aby bol program v 2021 minimálne rovnako zaujímavý a silný, ako v tomto roku.