Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Pussy Riot

Pussy Riot RU

Na Pohodu mieri ďalšia zo zakladajúcich členiek feministického hnutia Pussy Riot, konceptuálna umelkyňa a aktivistka Nadya Tolokonnikova. “Keď sme mali na Pohode Máriu Aljochinovú s jej projektom Pussy Riot, bola to udalosť. Nemenšou udalosťou je potvrdenie druhej z dvojice odsúdených členiek tohto združenia, Nadeždy Tolokonnikovej. Tá už dlhšie žije v USA, kde aj tvorí a skvelo komentuje - napríklad na CNN - udalosti na Ukrajine,” vraví Michal Kaščák.

V roku 2012 vnikli členky zoskupenia Pussy Riot do moskovskej katedrály Krista Spasiteľa a zahrali tu Punkovú modlitbu proti ruskému prezidentovi. Protestu v chráme sa zúčastnilo spolu osem osôb, čo symbolizovalo osem protestujúcich na Červenom Námestí proti obsadeniu Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Nadežda bola spolu s Máriou a Jekaterinou Samucevičovou odsúdená na 2 roky väzenia za výtržnosti motivované náboženskou neznášanlivosťou. V skutočnosti sú aktivity Pussy Riot motivované odporom voči zneužívaniu moci autoritárskym režimom prezidenta Vladimíra Putina (v texte spievali „Matka Božia vyžeň Putina").

Po ruskej invázii na Ukrajinu koncom februára 2022 zahájili Pussy Riot úsilie o získanie 7,1 milióna dolárov v kryptomene na lekársku pomoc na Ukrajine a v spolupráci s partnermi, s ktorými ešte začiatkom roka 2021 založili UnicornDAO, nástroj na získavanie finančných prostriedkov a investícií postavený na blockchaine, ktorého cieľom je nákup NFT diel vyrobených ženami, nebinárnymi ľuďmi a LGBTI+ komunitou. 

Nadežda je klaviristka s klasickým vzdelaním a momentálne tvorí hudbu, ktorá sa pohybuje naprieč žánrami ako pop, techno a punk. V auguste vydali Pussy Riot v spolupráci so švédskou speváčkou a producentkou Tove Lo svoj prvý mixtape „Matriarchy Now!“ Nadežda Tolokonnikova patrí k čestným hostkám Pohody 2023.

VSTUPENKY NA POHODU 2023

AKO AJ MERCH V ZĽAVE SI MÔŽETE KÚPIŤ TU