Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Yves Tumor

Yves Tumor US

Ďalším opätovne potvrdeným menom Pohody 2022 je americký producent experimentálnej elektronickej hudby Yves Tumor s kapelou. Jeho najnovšie albumy Heaven to a Tortured Mind či Safe in the Hands sa dostali do viacerých výberov najlepších albumov roka. Ako napísal portál xlr8r : „Yves Tumor nastavil latku v rámci experimentálnej hudby extrémne vysoko, je zložité zaradiť ho žánrovo, keďže spája shoegaze, trip-hop, noise, alt-rock i pop a je tiež ťažké čo i len pomyslieť na nezabudnuteľnejší a originálnejší album v tomto roku.“

Yves Tumor (vlastným menom Sean Bowie) sa narodil v Tenessee, kde muzikantsky začínal hrou na bicie, basu, gitaru a klávesy. Ako dvadsaťročný sa presťahoval do v Kalifornie, kde najprv tvoril pod pseudonymom Teams (AllMusic opísal jeho tvorbu ako post-chillwave). V roku 2012 zoznámil s Mykkim Blancom, s ktorým touroval dva a pol roka po Európe a v Ázii. Obaja sú tiež výraznými postavami americkej Queer scény. Bowie začal ako Yves Tumor tvoriť v roku 2015, keď vyšiel aj jeho debut When Man Fails You. V tom čase už pôsobil v Lipsku kde dokončil aj ďalší album Serpent Music s výbornými hodnoteniami. Pitchfork ocenil najmä prácu so znepokojujúcimi perkusnými slučkami a nahrávkami z terénu, ktorými vytvoril nálady, akoby ste boli stratení v podivnom urbánnom prostredí. Podľa Tiny Mix Tapes ide o náladovú hudbu, ktorá je prešpikovaná krásou i zraneniami. Presvedčivé, komplexné dielo, ktoré sa rozširuje smerom von a pozýva poslucháča, aby sa podelilo o svoje triumfy a sklamania.

V roku 2017 vydal album kompilácií Experiencing the Deposit of Faith, ktorý označil Pitchfork za ešte atmosferickejšiu nahrávku, než jej predchodca. V tom čase sa stal súčasťou Warp Rcords, pod ktorým vydal o rok neskôr svoj prelomový album Safe in the Hands of Love. Pitchfork dal albumu na ich pomery extrémne vysoké hodnotenie 9,1 z 10. Podľa autora recenzie Jaysona Greenea albumom o niekoľko rádov prekonal čokoľvek, čo vydal doposiaľ s tým, že skok je tak odvážny, až je to dezorientujúce. Podľa Guardianu je osviežujúce počuť niekoho oslobodeného od pravidiel žánru. V apríli vydal svoj štvrtý album Heaven to a Tortured s výbornými singlami ako "Gospel for a New Century", "Kerosene!" a "Romanticist / Dream Palette". The Clash opisal nahrávku ako psychedelický soul pre 21st storočie. Album má neskutočne vysoké priemerné hodnotenie na Metacritc (88 zo 100), čo znamená, že ho určite uvidíme vo viacerých koncoročných rebríčkoch najlepších albumov roka a nás teší, že ho spolu uvidíme budúce leto na letisku Trenčín.