Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Yard Act
Sobota 16:30 | Urpiner stage

Yard Act GB

Yard Act vznikli v roku 2019 v Leedse. Dvojica Ryan Needham a James Smith sa čoskoro rozrástla na štvoricu, keď sa k nim pridal aj bubeník a gitarista. Kritici kategorizovali ich hudbu ako post-punk a indie rock, často ale využívajú aj prvky diskotéky Italo disco a hip-hopu. Ich silné texty, raz spievané, raz prednášané, sa venujú politike a spoločnosti, kapitalizmu, pandémii či brexitu. Čierny humor a cynické rozprávanie však napätie v spoločnosti utíšili smiechom.

Yard Act je zázrak z Británie. Ako inak sa dá opísať kapela, ktorá vznikla tesne pred pandémiou, stihla odohrať iba tri koncerty a aj napriek tomu sa dokázala presadiť? Začiatkom roka 2022 vydali debut, cez leto už vystupovali na Glastonbury a záver roka zakončili nomináciou ich debutového albumu The Overload na prestížnu Mercury Prize 2022. Medzitým boli Yard Act v štúdii, ktorú realizuje európsky program výmeny talentov ESNS Exchange, označení za najbookovanejší nový hudobný počin na európskych festivaloch. Sú teda považovaní za „najsľubnejší európsky novovznikajúci počin súčasnosti“ (v TOP 10 boli okrem nich aj Alyona Alyona, ktorá vystúpila na Pohode 2022 a takisto aj Wet Leg a Mezerg, ktorých spolu s Yard Act budete mať možnosť vidieť na Pohode 2023).

Jedným z ich fanúšikov, ktorého uchvátili, je aj samotný Elton John: „Od prvej chvíle, čo som počul Yard Act, som sa zamiloval do Jamesovho textu a do spôsobu, akým skladbu predniesol.“ Vzájomný obdiv sa dokonca pretavil do spolupráce a skupina s Eltonom Johnom nanovo nahrala poslednú pesničku z debutu, kde im „Rocket Man“ nahral klavír.

Na Yard Act sa teší aj Michal Kščák: „Jedna z top kapiel nezávislej britskej rockovej scény. Poctivo si odkrútili showcasové festivaly a teraz ich môžu veselo headlinovať. Snažili sme sa o nich viac rokov, som rád, že nám to vyšlo na rok 2023." 

Sme radi, že Yard Act v roku 2023 okrem Primavery v Barcelone a Madride vystúpia aj na trenčianskom letisku, kde si určite nájdu ďalších fanúšikov, ktorí si ich zamilujú ako Elton John.

VSTUPENKY NA POHODU 2023