Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Superar a Slovenský komorný orchester
Sobota 14:00 | Urpiner stage

Superar a Slovenský komorný orchester SK

Deti zo základných škôl z Detvy, Lozorna, bratislavskej Narnie a Veľkého Krtíša  sa spoja so Slovenským komorným orchestrom pod vedením Ewalda Danela, aby spoločne z jedného pódia vyslali prostredníctvom hudby mierové posolstvo.
Symbolicky sa ho dotknú prostredníctvom textov a odkazov skladieb, z ktorých je zostavený koncertný repertoár. Zaznejú piesne v rôznych jazykoch, medzi inými aj Imagine od Johna Lennona, španielska Samba de la paz (Pieseň mieru), iránska Gole gandom (Kvitnúci kvet), Hevenu shalom aleichem (Nesieme pokoj k vám), ktorá zaznie vo viacerých jazykoch, či tradičná ukrajinská pieseň Šum.

Superar a Slovenský komorný orchester taktiež uvedú aj výnimočný cyklus Eugena Suchoňa Varila myšička kašičku v úprave Petra Zagara a Bartókove slovenské spevy z cyklu Deťom v úprave Vladimíra Godára. Môžete sa tešiť aj na kultovú kompozíciu Ilju Zeljenku Musica Slovaca.

Vystúpi 120 detí z rozmanitých sociálnych skupín a etník. Dokážu to, čo sa mnohým dospelým nedarí – spolupracovať bez ohľadu na pôvod, vierovyznanie, jazyk či sociálny status.

Autorka titulnej fotografie: Martina Zuzana Šimkovičová.

Slovenský komorný orchester so svojím umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom účinkovali na festivale Pohoda naposledy v roku 2018, kedy na pamiatku Jána a Martiny uviedli Dvořákove Biblické písně za účasti vyše 250 spevákov.

Slovenský komorný orchester vznikol na jeseň roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930–2000). Od roku 2001 vedie orchester huslista Ewald Danel. Huslista a dirigent Ewald Danel začal svoju profesionálnu umeleckú dráhu ako koncertný majster v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu a v orchestri Slovenského národného divadla. Od roku 1985 je koncertným majstrom Slovenskej filharmónie a od roku 2001 je tiež umeleckým vedúcim Slovenského komorného orchestra.

VSTUPENKY NA POHODU 2023