Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
shame
Piatok 00:00 | EUrópa stage

shame GB

Mladíci z južného Londýna, známi svojou láskou k hraniu naživo, sú oslavovaní ako najväčšia nádej post-punku. V roku 2018 vydali debutový album Songs of Praise, ktorý ich katapultoval do výšok. Sláva s tým spojená a množstvo koncertov ich takmer zničili. Snažili sa odhryznúť viac, ako dokázali zjesť a nakoniec to museli vypľuť. Takto hodnotí ich začiatky frontman skupiny shame, Charlie Steen.

Momentálne sú shame ale pri sile. Nielen fyzickej, ale aj tvorivej. Len v novembri 2022 zverejnili nový singel Fingers of Steel a na február 2023 ohlásili vydanie ďalšieho albumu Food for Worms. Pri jeho tvorbe sa ponorili do neprebádaných hudobných vôd. Na realizáciu svojej vízie si zavolali renomovaného producenta Flooda (Nick Cave, U2, Foals). Piesne nahrávali postupne a naživo počas svojich vystúpení na festivaloch po celej Európe. Album tak dostal drsné hrany, kde chyby sú zaujímavejšie ako dokonalosť. Spev sa odpútal od melódie a namiesto toho sa sústredí na význam slov. shame tvrdia, že energia z ich vystúpení bude na albume zaznamenaná ako zachytený blesk vo fľaši. V textoch sa kapela prvýkrát neponára do vnútra, ale snaží sa zachytiť svet okolo seba. „Je to zvláštne, však? Populárna hudba je vždy o láske, zlomenom srdci alebo o sebe. O tvojich kamarátoch toho veľa nie je," zamýšľa sa Steen. Nový album tak má byť ódou na priateľstvo a oslavou života. A my tú oslavu a priateľstvo zažijeme spolu s nimi na Pohode 2023.

„shame sme objavili na IFF v Londýne – odkiaľ sme priviezli aj napríklad Slaves, Life, či Black Midi. Punková energia ako má byť. Som rád, že po minuloročnom zrušení sa k nám vyberú už nasledujúce leto," hovorí o výbere anglickej kapely Michal Kaščák.

VSTUPENKY NA POHODU 2023