Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Sampa the Great
Sobota 22:45 | Orange stage

Sampa the Great ZM

Ak túto raperku ešte nepoznáte, dobre si zapamätajte jej meno. Sampa the Great patrí medzi najospevovanejších rapových umelcov (nielen) Austrálie. Jej cesta za hudobným úspechom ale bola viac než kľukatá. Narodila sa v Zambii, vyrastala v Botswane, hudobne prerazila v Austrálii, aby sa opäť vrátila do Zambie, kde teraz nielen tvorí, ale aj pomáha tunajším umelcom.

Mať na konci svojho mena „Great“ so sebou prináša určité očakávania, od vašich poslucháčov, ako aj od vás samotných. No Sampa the Great si rozhodne svoje umelecké meno zaslúži. Za svoje prvé dva albumy - Birds and the BEE9 (2017)The Return (2019) získala ocenenie Australian Music Prize (obdoba britských Mercury Prize či kanadských Polaris Prize). Porotca Mikey Cahill o jej prvom albume povedal: „Toto si budeme púšťať aj o 50 rokov v budúcnosti, vy a vaše deti taktiež." Jej druhý album The Return vydalo renomované vydavateľstvo Ninja Tune, ktoré fanúšikom hudby nemusíme predstavovať... Bandcamp dokonca vyhlásil The Return za Album roka 2019.

„The Return nebol napísaný pre rádiá ani komerčný úspech,“ vysvetľuje Sampa. „Bol napísaný s cieľom priblížiť cestu človeka, ktorý začal svoju kariéru v krajine ďaleko od domova. Malo to priniesť svetlo do pocitu vysídlenia na tejto ceste.“ Šéf Australian Music Prize Scott Murphy o jej albume dodáva: „The Return je skutočne dôležitá nahrávka, ktorá bude nepochybne v nadchádzajúcich rokoch považovaná ako jeden z najlepších albumov všetkých čias.“

Vplyv, ktorý má Sampa the Great na hip-hop a černošskú hudbu, je ešte väčší, ako naznačuje jej meno. Sampa pomohla celej generácii umelcov, ktorí dnes tvoria slobodnejšie a na miestach, kde by ešte pred desaťročím nemali tú česť.

Na jej vystúpenie sa teší aj šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák: „Koncerty tejto raperky zo Zambie sú oslavou kvalitného hip hopu. Sampa The Great je ozdobou nášho line-upu, snažili sme sa o ňu dlhšie a som rád, že to vyšlo na rok 2023. Bude to rok, na ktorom sa stretnú rozdielne podoby rapu. Som si istý, že Sampa the Great so svojou kapelou bude silným zážitkom aj pre tých, ktorý hip-hop bežne nepočúvajú.“ Sme teda veľmi radi, že po vystúpeniach Sampy the Great na Glastonbury či Coachelle zažijeme túto umelkyňu aj na trenčianskom letisku.

VSTUPENKY NA POHODU 2023