Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Richie Hawtin

Richie Hawtin GB/CA

Ďalším opätovne potvrdeným menom 24. Pohody je aj legendárny DJ, technologický inovátor a techno producent Richie Hawtin. The New York Times ho nazval intelektuálnou hybnou silou v rámci elektronickej tanečnej hudby. Jeho hudba bola súčasťou exhibícií v Guggenheimovom múzeu v New Yorku, v Grand Palais či Centre Pompidou v Paríži i súčasťou otváracieho ceremoniálu zimnej olympiády v Turíne. Je spoluzakladateľom Beatportu, vydavateľstva Plus 8 a stal aj pri vývoji zásadných elektronických nástrojov ako Ableton Live, Traktor Scratch, Lemur Controller či mixu MODEL 1. Trojnásobný víťaz ocenenia Best Techno DJ roztancuje aj letisko Trenčín.

Za Richieho u nás dlhodobo loboval náš kolega a kurátor klubu Matwe, ktorý o jeho bookingu povedal: “Prvý track, čo som od Richieho Hawtina ako Plastikmana počul bol zrejme legendárny Pakard - vec, ktorá ma fascinovala svojou hypnotickou jednoduchosťou a premyslenou čudesnosťou. Mal som asi 15 a otvorilo mi to neskôr dvere do pre mňa celkom nových vôd minimal techna. Prvýkrát vypočutý Kraftwerk, keď som mal 4, potom Plastikman, keď som mal 15 a pomedzi to všetky rôzne odnože techna vrátane Richieho Hawtina na Pohode 2022, keď budem mať 32. Krásna trajektória.”


Skvelé technické zázemie a lásku k elektronickej hdube vštepil Hawtinovi jeho otec (technik General Motors). Richie začal s hudbou vo veľmi mladom veku, pričom okrem produkcie si aj sám programoval a konštruoval zariadenia, na ktorých hrával. V sedemnástich už hral ako DJ v detroitských kluboch. V roku 1989 založil s Johnom Acquavivom vydavateľstvo Plus 8 a spolu stáli aj pri zrode Beatportu (2004). Na prelome desaťročí vystupoval ako F.U.S.E. a pod týmto menom vydal aj svoju prvú nahrávku EP Approach and Identify 12. Tá je označovaná ako jedna zo zásadných nahrávok stojacich za vznikom IDM. Už ako Plastikman vydal v roku 1993 album Sheet On. Ten zaradil Mixmag medzi 50 najvplyvnejších tanečných albumov všetkých čias. Pod názvom Concept 1 vydal v roku single a posunul sa k Minimal Technu. V tom čase už v rámci vydavateľstva M_nus pokračoval s kompiláciou Decks, EFX & 909 is (1999). Album nahrával spojením dvoch DJ pultov, efektových krabičiek a bicieho automatu. Naň nadviazal ďalšími kompiláciami DE9: Closer to the Edit (2001) a DE9: Transitions (2005). Medzitým mu vyšiel album Closer (2003). V ďalších rokoch sa podieľal na otváracom ceremoniály olympiády v Turíne, množstve umeleckých projektov či vývoji nových technológii.Richie Hawtin účinkoval pod obrovským množstvom pseudonymov a spolupracoval s umelcami ako Sven Väth, Daniel Bell, John Acquaviva, Ricardo Villalobos, Robert Henke či so svojim bratom, vizuálnym umelcom, Matthewom Hawtinom a mnohými ďalšími. Bývalý riaditeľ Dior Raf Simons o ňom povedal, že Hawtina počúva ako iní ľudia počúvajú klasiku a označil ho za Kraftwerk súčasnosti. Na základoch tejto exhibície vznikol album EX. O rok neskôr vydal k 25 výročiu labelu Plus 8 už pod vlastným menom album From My Mind to Yours. V roku 2014 získal Hawtin AIM Awards za mimoriadny prínos k hudbe. O rok neskôr ho milión členov The DJ List Ranking označilo za druhého najlepšieho DJa súčasnosti a v tom istom roku ho portál topdeejays.com porovnávajúci štatistiky zo sociálnych sieti označil za najvplyvnejšieho DJa na svete.