Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Neda Nezhdana (UA) - krst knihy Mačiatko ako spomienka na temnotu
Piatok 10:15 | Literárny stan Martinus

Neda Nezhdana (UA) - krst knihy Mačiatko ako spomienka na temnotu UA

HOSTKA: Neda Nezhdana (UA)
MODERÁTOR: A. Siedykh

Na Pohode pokrstíme knihu Mačička ako spomienka na temnotu, ktorú vydáva festival Pohoda v spolupráci s Denníkom N. Kniha je prepisom rovnomennej hry divadla z ukrajinského Chersonu. Na diskusii a následne krste sa zúčastní aj autorka Neda Neždana.

Dielo Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase osem rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti. Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu, ktorá predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Príbeh rozpráva o hrôzach okupácie: „Mala som všetko,” hovorí hlavná postava. „Manžel, dve deti, mačka a pes, dom, práca, auto, účet v banke, dovolenka pri mori... Myslela som si, koľko je to trápenia, ale až teraz som pochopila, aký to bol vlastne raj…” Zažila okupáciu v roku 2014, protesty na Majdane, udania, rabovanie, bitku. Po príchode Rusov o všetko prišla, zostali jej len tri mačiatka...

Deň po krste knihy si návštevníci Pohody budú môcť pozrieť aj pôvodné dielo Mačička ako spomienka na temnotu v podobe divadelnej hry. Chersonské oblastné akademické hudobno-dramatické divadlo Mykolu Kuliša sa na trenčianskom letisku zastaví počas svojej divadelnej tour. S touto hrou sa predstavia v mestách:

5.7. BRATISLAVA - Slovenské národné divadlo
7.7. POHODA FESTIVAL - Krst knihy a diskusia s autorkou Nedou Neždanou
8.7. POHODA FESTIVAL - predstaveniediskusia s Oleksandrom Knyhom
9.7. BANSKÁ ŠTIAVNICA - Art Cafe
10.7. PEZINOK - SNG Schaubmarov mlyn
11.7. PREŠOV - Stromoradie
12.7. ROŽŇAVA -
KC Kláštor
13.7. BARDEJOV - Bašta – kultúrno-komunitné centrum