Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Kristián Németh: Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť
Piatok 18:45 | Visual stagePiatok 13:45 | Visual stagePiatok 16:15 | Visual stageSobota 16:15 | Visual stageSobota 18:45 | Visual stageSobota 13:45 | Visual stage

Kristián Németh: Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť SK

Kristián Németh
Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť, 2023

V rámci výstavy:
László Mednyánszky
Štúdia stojaceho cigána, kresba, 1900
& facsimile kresby L. Mednyánszkeho a M. A. Bazovského

Samostatná výstava vizuálneho umelca Kristiána Németha Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť prirodzene nadväzuje na intermediálne tendencie v jeho tvorbe, ktorá voľne prechádza od priamej inštitucionálnej kritiky k symbolickej rovine a všeobecným námetom. Autor dielami komunikuje témy súvisiace s telesnosťou, intímnym a traumatickým obsahom, sexuálnymi menšinami a mocenskými vzťahmi v kontexte katolíckej cirkvi.

Oratio pro futuris melioribus / Modlitba za lepšiu budúcnosť je hybridný výstavný projekt, ktorý selekciu Némethových emblematických diel vkladá do funkčného dialógu s tvorbou Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) a Ladislava Mednyánszkeho (1852 –1919) zo zbierok Liptovskej galérie P. M. Bohúňa. Némethov experiment a selektívny výskum spájajú minulosť so súčasnosťou, pričom cielene reagujú na aktuálnu politicko-spoločenskú situáciu akcelerovanú teroristickým útokom na Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča v bratislavskej Teplárni.

V spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa