Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Kherson Theatre
Sobota 09:00 | Aktuality.sk

Kherson Theatre UA

Chersonské regionálne akademické hudobno-dramatické divadlo pomenované po Mykolovi Kulišovi uvedie monodrámu Mačička ako spomienka na temnotu

Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase 8 rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti.

Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu. Žena v tmavých okuliaroch predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Môžete si zložiť okuliare, ale tma ostáva –  za očami a tiež v nich.

Počas rozprávania svojho príbehu hrdinka varí boršč. Šúpe zemiaky, cviklu, krája kapustu a rozpráva pri tom o hrôzach, ktoré zažila počas okupácie. Príprava tradičného jedla tak vyvažuje hrozivý príbeh a zároveň ukazuje silu hrdinky, ktorá ostáva patriotkou aj po zničení krajiny a ženou v domácnosti, aj keď prišla o domov.

Na konci hry ponúka žena divákom boršč. Toto gesto je veľmi symbolické, keďže sa delí o takmer posledné zvyšky v nádeji, že prídu lepšie časy a svetlo zvíťazí nad temnotou.

Počas celej hry sú mačiatka „skryté“ v škatuli. V javiskovej verzii Serhija Pavľuka si hrdinka ponechá nie jedno (ako v pôvodnej divadelnej hre), ale všetky tri mačiatka, pretože už čoskoro bude mať vlastný domov a všetci budú mať kde žiť.

„Hru chersonského divadla som videl v kryte mykolaivského divadla. Zažil som jeden z najsilnejších umeleckých zážitkov v živote, som hrdý, že chersonské divadlo ju uvedie aj na Pohode. Po hre prebehne aj diskusia divadla s obdivuhodným človekom a riaditeľom divadla Olexandrom Knyhom, oboje veľmi odporúčam,“ dodáva z Ukrajiny Michal Kaščák.

Hrajú: Oľga Bojcova
Réžia: Serhij Pavľuk, zaslúžilý umelec Ukrajiny
Dramaturgia: Neda Neždana
Generálny riaditeľ divadla: ukrajinský ľudový umelec Olexandr Knyha
Jazyk: ukrajinčina + slovenské titulky: preklad zabezpečila Marta Kákoni, šéfka Hudobno dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislavy
Trvanie: 75 min.


Premiéra sa uskutočnila 24.5.2017 v rámci medzinárodného divadelného festivalu Melpomena z Tavrie.
Nová inscenácia hry sa konala 27.9.2022.

Foto: Serhij Kononenko


Foto: Serhij Kononenko


Foto: Serhij Kononenko