Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Hermeto Pascoal
Piatok 19:00 | EUrópa stage

Hermeto Pascoal BR

Po desiatich rokoch sa na Pohodu vráti zázračný brazílsky skladateľ a multi-inštrumentalista Hermeto Pascoal. Známy je nielen pre svoje improvizačné schopnosti, ale aj vďaka spolupráci so svetovo uznávanými umelcami. Je len málo hudobníkov, ktorí kedy dosiahli takú úroveň ako Hermeto Pascoal. Skutočný maestro, kultúrna ikona a jazzová legenda predstavuje najvyššiu úroveň hudobnej evolúcie - ako multiinštrumentalista, ako skladateľ a ako aranžér.

Hermeto sa preslávil najmä vďaka účinkovaní na albume Milesa Davisa Live-Evil (1971), ktorý o ňom povedal, že „je najpôsobivejší muzikant na svete“. Existuje dobrý dôvod (okrem jeho vzhľadu podobného Gandalfovi :), prečo je známy ako „O Bruxo“ (čarodejník).

Medzi jeho obdivovateľov patrí aj Mišo Kaščák: Prvý koncert Hermeta Pascoala som celý strávil v záchvatoch smiechu - od radosti z hudby idúcej z pódia. Toto nie je jazz, toto nie je world music, toto je hranie sa s hudbou, aké nemá obdoby. Hermeto už raz na Pohode bol, verím, že aj tentoraz pôjde o koncert, na ktorý nezabudne nikto, kto ho zažije."

Hudobník-samouk Hermeto Pascoal vystúpil zo svojho skromného pôvodu z krajiny k medzinárodnému uznaniu, ktoré je stále nespravodlivé voči jeho hudobnému postaveniu. Pascoal si od útleho veku rozvíjal uši v kováčskej dielni svojho starého otca a zbieral kusy železa a udieral do nich, pričom sa pokúšal vytvoriť hudbu. To viedlo k nezvyčajnému prístupu k hudbe, kde samotné tóny dávajú silnejší vodivý motív ako spojenie akordov, stupnice alebo režimy. Vyvinul tiež koncept Sound of the Aura, v ktorom je hudba vyvinutá z reči ľudí, dopravného hluku či všetkých možných zdrojov zvuku.

Okrem tradičných hudobných nástrojov Hermeto rád využíva bežné predmety ako čajníky, detské hračky či zvieratá. Jeho hudba by sa dala charakterizovať ako  bossa nova (brazílsky jazz) s rôznymi experimentálnymi prvkami. Príďte si užiť záplavu radosti, ktorú na náš festival prinesie tento dnes už 86 ročný jazzový majster. 

VSTUPENKY NA POHODU 2023