8. — 10. júl 2021
Letisko Trenčín 8. — 10. júl 2021

Glass Animals GB

Glass Animals mali u nás vystúpiť už v roku 2018, no pre vážne zranenie bubeníka Joea Seawarda museli zrušiť zvyšok turné. Obľúbená britská kapela nahrala na jeseň 2019 po trojročnej pauze novú pieseň Tokyo Drifting (s Danzelom Currym), čím svitla nádej aj pre nás. Krátko po novom roku prišli z ostrovov skvelé správy, a tak po podujatiach ako Glastonbury, Coachella či Bonnaroo uvidia skvelú britskú kapelu Glass Animals aj návštevníci Pohody 2021.

Inteligentný pop – spojenie, ktoré by u nás mnohí označili za oxymoron, je faktom v tvorbe kapely Glass Animals. Jej členovia sa poznajú od trinástich, pričom skupinu založili pred deviatimi rokmi. V roku 2012 vydali EP Leaflings a krátko na to ich v Londýne videl naživo Paul Epworth (producent Adele i Rihanny). Čoskoro sa stali prvým menom jeho nového vydavateľstva Wolf Tone. Ich debutu Zaba dali hodnotenie 8/10 NME, Q, DIY i Clash. České Rádio Wave ho označilo v rubrike album týždňa za debut roka. Albumu sa darilo predovšetkým v online a v Austrálii. Glass Animals si krátko na to vybrala ako predkapelu St. Vincent či Metronomy a vystúpili v TV show Later With Jools Holland, Jimmy Kimmel live, Late Night with Seth Meyers či the Late Show with James Corden.

V máji 2016 vydali druhý album How to Be a Human Being, ktorý znamenal ich definitívny prienik medzi najhorúcejšie kapely súčasnosti. Bývalý študent neurológie, spevák Dave Bayley, sa na albume vyznamenal ako skvelý pozorovateľ a rozprávač príbehov bežných ľudí. Album bol nominovaný na Mercury Prize, mimoriadne vysoké hodnotenia získal od novinárov z The Guardian, Skinny či MixMag a v predajnosti sa dostal medzi TOP 20 albumov americkej hitparády. Podľa Mixmagu, momentálne nikto neznie tak ako oni. The Line of Best Fit dodáva, že „tento brilantný album vás núti si ho púšťať stále dookola, pričom vám pri každom ďalšom prehratí odhalí stále nové vrstvy a príbehy.“ Veľmi pozitívne o ich druhom albume písalo aj Radio Wave: „Kapela prokázala výborné vypravěčské schopnosti a lehkost hovořit o problémech obyčejného člověka. Není to už fikce z temné oxfordské ložnice, ale prožitá autentická esence života.“ Ich čaro nespočíva len v posadnutosti detailnou štúdiovou prácou, ale aj v nápaditom pódiovom prevedení. Presvedčili sa o tom aj návštevníci ich posledného vystúpenia v Česku. Podľa iReport si „suverénně ochočili pražské publikum. Vyprodaný sál dostal nejen to, co očekával, ale mnohem více." Veríme, že Glass Animals prekonajú aj očakávania návštevníkov 24. Pohody, na ktorej sa konečne predstavia.