Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Dry Cleaning
Sobota 17:45 | Orange stage

Dry Cleaning GB

Na Pohodu sa vráti skupina Dry Cleaning, ktorá očarila návštevníkov Pohody on the Ground, kde za päť dní odohrala päť koncertov. Post-punkovú kapelu z južného Londýna prirovnávajú k Joy Division či Sleaford Mods. Magazín NME ich zaradil medzi sto zásadných nových mien roka 2020. Ich debut New Long Leg okamžite vystrelil medzi najlepšie hodnotené albumy, aké vyšli v danom roku.

Skupina je známa tým, že namiesto spievaných vokálov používajú hovorené slovo. Len teraz v októbri vydali svoj druhý album Stumpwork, ktorý zožal úspech u poslucháčov aj kritikov a dostal sa do top rebríčkov najlepších albumov sveta za rok 2022. 

Frontmanka a speváčka Florence Shaw preukázala v štúdiu pri nahrávaní druhého albumu dávku spontánnosti, keďže mnohé z textov piesní vznikli improvizáciou priamo pri nahrávaní: „Písala som o veciach, ktoré ma v tom období trápili, ako sú prehry a straty, mužskosť, feminizmus, moja mama, odlúčenie od partnera počas pandémie, žiadostivosť.“ V konečnom dôsledku to, čo definuje ich druhý album, je šírka jeho záberu. Ich hudba je odvážnejšia a texty skúmajú nielen stratu a odlúčenie, ale aj všetky zvraty, jednoduché radosti a menšie trápenia. Ako spieva Florence Shaw v skladbe Kwenchy Kups, „veci sú na hovno, ale bude to v poriadku“.

„Dry Cleaning sú jednou z mojich najobľúbenejších kapiel súčasnosti. Odohrali u nás päť skvelých koncretov na Pohode on the Ground, odvtedy vydali ďalší parádny album. Tešíme sa, že Dry Cleaning zahrajú aj na plnej verzii Pohody,“ hovorí o výbere riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák.

 

VSTUPENKY NA POHODU 2023