Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Crack Cloud

Crack Cloud CA

Ak sa vám páčili vystúpenia na Radare počas Pohody on the Ground, máme pre vás skvelú správu. Jeho okolie sprístupníme aj návštevníkom Pohody 2022 a bude rezidenčným priestorom pre kanadský umelecký kolektív Crack Cloud. Jeho členovia tu vystúpia počas všetkých festivalových dní s audiovizuálnymi dielami vytvorenými špeciálne pre náš festival.

"Lokátor s vyradeným radarom a jeho príslušenstvom je úžasné miesto so silnou atmosférou. Je skvelé meniť nefunkčnú vojenskú techniku na umelecký priestor, výborne to zafungovalo na Pohode on the Ground spojením izraelského DJ Ramzyho s palestínskou raperkou Safou Hathot. Teraz dostane tento areál k dispozícii jeden z najkreatívnejších kolektívov na svete, komunita, ktorá je známa nielen fantastickými nahrávkami a koncertami, ale aj presahmi do vizuálneho umenia, iných umeleckých odvetví, ale aj do sociálnych a spoločenských tém. Nahrávky Crack Cloud patria k mojim najobľúbenejším za posledné roky, ak hľadáte dôkaz, že hudba je v dobrej kondícii, odporúčam kotrýkoľvek ich album. Ich umiestnením do lokátora prinášame nový prístup, kedy kapela nedostane tradičný slot na tradičnom pódiu, ale sama sa stane hudobnou inštaláciou v sebou upravenom priestore. Ten bude fungovať aj bez koncertu ako vizuálne spracovanie areálu. Tešíme sa na túto výzvu aj na ďalšie podobné narábanie s areálom trenčianskeho letiska," hovorí o kapele a chystanom projekte Michal Kaščák.

Rotujúcu zostavu tvoria mnohí multidisciplinárni umelci z celej Kanady. Crack Cloud pre nás objavila Tereza Maco, pričom ich tanečný post-punk jej azda najviac pripomína alternatívnu scénu Brna 80-tych rokov (Ještě jsme se nedohodli, no v mimoriadne súčasnej podobe). The Quietus dal ich rovnomennému albumu 4,5 hviezdičky z piatich a ich vypredanú show v londýnskom Moth Clube opísal slovami: „Vzrušujúce a alarmujúce, čistá bolesť i potešenie v jednom.“ Podľa The Guardian znejú Crack Cloud ako mix Gang of Four a Fela Kutiho s prímesou hip-hopu, pričom ich tvorba slúži ako spôsob prežitia (alebo ak chcete doslova odvykačka) pre členov i fanúšikov kapely. Denník tým naráža na fakt, že kolektív založili umelci z komunity sociálnych pracovníkov venujúcich sa harm reduction v neslávne známej štvrti Vancouveru Downtown Eastside. Ich album Pain Olympics patrí medzi najlepšie hodnotené albumy minulého roka (23. miesto v koncoročnom rebríčku recenzií relevantných médií s priemerným hodnotením 87 zo 100). DIY o ňom vo svojom výbere top albumov napísal, že na ňom nebolo nič náhodné a apokalyptický oheň bol na dennom poriadku.