Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Barbora Tomášková

Barbora Tomášková SK

Barbora vytvára prepojením live-elektroniky s akustickými nástrojmi zvukové krajiny, v ktorých hudobné plynutie pramení z intuície a rituálu.

Jadrom jej zvukového sveta pulzujú vlastnoručne tesané zvuky. Súčasťou hudobných nástrojov, ktoré využíva, sú ňou vytvorené zvukové objekty, ktoré sa v spojení s live-elektronikou premieňajú na hybridné nástroje.

Popri sólovej performancii sa venuje tvorbe pre klasické hudobné zoskupenia, v ktorej sa zrkadlia princípy prepájania akustického sveta s live-elektronikou, ako aj scénickej a filmovej hudbe.

Barbora pôsobila vo VENI academy, VENI ensemble, hosťovala v Dunami ensemble, v rámci dua Barbora Tomášková (klavír) + Rozália Miklášová (husle), vo vlastnej hudobnej skupine či ako interpretka skladieb druhej polovice 20. storočia. Spolupracuje s filmovými tvorcami, pre ktorých vytvorila hudbu k viacerým dokumentárnym a animovaným filmom oceneným na európskych festivaloch. Jej diela boli uvedené vo viacerých európskych krajinách na festivaloch mladej súčasnej hudby (Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Česká republika, Portugalsko, Španielsko, Gruzínsko). Veľa skúseností získala štúdiom magisterského stupňa kompozície na Escola Superiora de Música e Artes do Espetáculo v Porte.

Ako napísal Richard Michalík z festivalu Hviezdne noci Bytča: "Skladateľka Barbora Tomášková kombinuje živú elektroniku s akustickými nástrojmi, cez ktoré v ich netradičnom spojení vytvára jej komplexné kompozície a pestré zvukové textúry. Vytvára vlastné zvukové objekty, ktoré používa pri performancii a svojim prístupom k samotnému zvuku ohýba konvencie oboch svetov – klasickej i elektronickej hudby."