AIGEL
Sobota 20:30 | Herbert Club

AIGEL RU

Na Pohode 2022 vystúpi aj ruská elektro-hip-hopová kapela Aigel. Tvoria ju speváčka a poetka Aigel Gaisina z Kazane a známy petrohradský beatmaker Ilya Baramiya, ktorého za posledné dve dekády preslávili kolaborácie na viacerých projektoch elektronickej hudby. V októbri vychválil ich vystúpenie na Tallin Music Week britský portál The Line of the Best Fit: „Aigelina charizmatická prítomnosť na pódiu drží divákov ako rukojemníkov. Keď spieva, rapuje alebo hovorí svoje básne v ruštine a tatárčine, tak to robí tak presvedčivo a s takou bolesťou, až sa všetky jazykové bariéry rúcajú. No nemali by sme prehliadnuť Ilyov vklad, ktorého hlboké groovy zapĺňajú celú miestnosť a dávajú do pohybu davy.“

Ich debut 1190 (z roku 2017) bol inšpirovaný uväznením Aigelinho bývalého partnera. Minimalistické elektronické beaty sprevádza melodické recitovanie lyrických veršov o väzení a osude. Videoklip k titulnej piesni „Tatarin“ dosiahol len na YouTube 77 miliónov pozretí.

Ich druhý album Muzyka (z roku 2018) je viac párty, než sociálna poézia, čo sa prejavuje v piesňach, ktoré vyžarujú oveľa viac optimizmu. Tretí album s názvom EDEN (z roku 2019) je návratom k temnejšej tvorbe, keď vykresľuje depresívny obraz ruského malého mesta. Za videoklip k ich piesni „You’re Born“ z marca 2020 získali Strieborného leva na filmovom festivale v Cannes v kategórii Entertainment Lions For Music. V novembri 2020 AIGEL vydali svoj štvrtý album Pyyala, pričom všetky piesne sú v tatárskom jazyku.