Acid Arab live

Acid Arab live FR

Na Pohode 2022 vystúpia aj priekopníci elektro-orientálnej hudby Acid Arab live. Táto parížska zostava si nás získala už na Pohode 2017. Východnú hudbu hrajú na analógových rytmických a basových krabičkách. Vytvárajú tak „orientálny acid", ktorý je kombináciou chladného techna s emóciami a dramatickým nábojom orientu. Podľa Pitchforku ich EP Acid Arab Collections patrí medzi najnadšenejšie zbierky tanečnej hudby. Obľúbenci moderátora a DJ-a BBC Gillesa Pettersona vydali koncom roka 2016 skvelý album Musique de France a v roku 2019 pridali novinku Jdid už aj s novým člnom kapely klávesákom Kenzim Bourrasom. V tejto live zostave a s nouvou hudbou sa predvedú na letisku Trenčín v roku 2022.  

Zakladateľmi Acid Arab sú Guido Minisky a Hervé Carvalho, ktorí boli rezidentmi parížskeho klubu Chez Moune. Spúšťačom ich hudobného smerovania bol trip do Tuniska, na ktorý ich vzal Dj Gilb’R (majiteľ ich vydavateľa – Versatile Records). Nasledovali ďalšie cesty do krajín severnej Afriky, Libanonu, Turecka či Indie. V lokálnych vinyl-shopoch sa pustili do „fárania“ nahrávok miestnej hudby. Ich cieľom nie je vkladať orientálne prvky do západnej hudby, ale zmiešať a zlúčiť tieto dve kultúry do nových unikátnych nahrávok. Že táto zmes funguje potvrdzuje aj skvelé hodnotenie (8/10) ich albumu Musique de France od The Quietus či Mixmag. Rádio_FM o ňom v rubrike Album týždňa napísalo: „Ak ho budete počúvať poriadne nahlas a viackrát za sebou, zaručene podľahnete jeho čaru!“ 

„Zvuky samplov a lá Prodigy“ a citár uviedli do tranzu už návštevníkov na Pohode 2017. Ich ďalší album Jdid podľa kapely spája hudobné vplyvy severného, južného a východného pobrežia Stredomoria s nábojom miest na brehoch Seiny, Temže a rieky Hudson. Betón a kov sa mieša s piesočnými dunami a vlnobitím, čo podčiarkujú hudobní hostia z Alžírska, Turecka, Tuniska a Sýrie. Album dostal od musicOMH štyri hviezdičky z piatich so slovami: „Ich intelektuálna zvedavosť a nákazlivé nadšenie ponúka iný pohľad a vstupnú bránu k absolútne presvedčivej hudbe, ktorá je rovnako emocionálne uspokojujúca ako i zaujímavá.“ Hudobno-orientálna cestovka Acid Arab vás prevedie z Paríža, cez Alžír do Istanbulu a späť aj počas svojho live setu na 24. ročníku festivalu Pohoda.