Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
645AR
Sobota 22:50 | Herbert Club

645AR US

Ďalším menom Pohody 2022 je virálna hip-hopová senzácia, rodák z Bronxu odchovaný na undergroundovej scéne Atlanty - rapper 645AR. Na prelome rokov 2019 a 2020 vystrelil s s trackmi ako Bible And A K, 4 Da Trap a Yoga a čoskoro prišli na rad kolaborácie aj s takými menami ako FKA twigs, Lil Tracy či Tyga.

Keď tento rodák z Bronxu ako malý našiel mrtvolu vo vestibule ich bytovky, mama rozhodla, že rodina sa presťahuje na Floridu a neskôr do Atlanty. Hlavne presun do južanskej metropoly mal na neho veľký vplyv, keď strávil teenegerské roky s ľuďmi ako ´Lil Yachty a Rich Homie Quan.

Časom začal experimentovať s pre neho dnes už typickým piskľavým hlasom. Vydal prelomovú skladbu „4 Da Trap", podpísal zmluvu s Columbia Records a z jeho osobitého štýlu a neviazanej kreativity sa razom stal globálny fenomén. Ako píše Pitchfork jeho skladby znejú akoby do undergroundových atlantských beatov rapoval Alavin Chipmunk, čo viedlo aj k mnohým posmeškom. No kolaboráciou s FKA twigs „Sum Bout U“ dokázal, že kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie. Dodajme, že klip k piesni zaradil Pitchfork medzi dvadsiatku najlepších videí roka 2020.

Minulý rok vydal album Most Hated a podľa niektorých recenzií nie je až tak ďaleko od pravdy. Stereogum napríklad píše: V závislosti od toho, kde sa nachádzate – resp. od vašej nálady – je tento štýl buď odvážnou hyperpopovou mutáciou etablovaného rapu, alebo je tá najnepríjemnejšia vec, akú ste kedy počuli. Naša grafička a spoludramaturgička Tereza Maco dodáva: 645AR je moskit medzi rappermi, no naozaj ho chceme vidieť a počuť naživo. V súčasnej dobe je totiž veľmi vzácne nájsť niekoho, kto je absolútny originál.